Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Spawanie aluminium

26-03-2019, 06:28

Każdy, kto kiedyś próbował spawać aluminium wie, że jest to materiał stosunkowo trudno spawalny, wymagający nieco bardziej zaawansowanych narzędzi oraz umiejętności. W tym wypadku dobrze jest postawić na wysokiej jakości spawarkę TIG, która umożliwia nie tylko bardziej precyzyjne spoiny, ale także ich wyższą jakość oraz estetykę. Chociaż spawanie metodą TIG nie należy ani do najłatwiejszych, ani do najpopularniejszych sposobów łączenia materiałów, opłaca się zainwestować w odpowiedni sprzęt, który zapewni czystą i pewną spoinę.

sprawanie spawacz

Wady i zalety aluminium

Aluminium i jego stopy są materiałami coraz bardziej powszechnymi w użyciu. Aluminium jest lekkie, świetnie przewodzi prąd elektryczny, jest wysoce odporne na korozję, a przy tym jest elastyczne, poddaje się więc łatwo obróbce i formowaniu, jest nietoksyczne i niepalne. Dobra przewodność cieplna oraz szybko powstająca warstwa tlenowa na powierzchni materiału sprawiają jednak, że aluminium jest równocześnie materiałem trudno spawalnym. Ma ono również dość niską temperaturę topnienia, a zatem szybko się nagrzewa i równie szybko ochładza. W dodatku niektóre stopy aluminium w ogóle nie nadają się do spawania.

W związku z tym do wykonania takiej pracy należy zastosować wysokiej jakości spawarki - najlepiej model TIG. Spawanie odbywa się poprzez wytworzenie łuku elektrycznego z pomocą nietopliwej elektrody wolframowej, która sprawdza się nawet w wypadku cienkiego aluminium, gdzie precyzyjne narzędzie zapewnia elegancką, czystą spoinę. Technika TIG pozwala równocześnie na spawanie prawie wszystkich metali i ich topliwych stopów o dowolnej grubości. W wypadku aluminium najlepsze jest urządzenie TIG AC pozwala dodatkowo na spawanie prądem przemiennym, dzięki czemu możliwe jest pozbycie się warstwy tlenowej poprzez zmianę częstotliwości pracy, co znacznie ułatwia oczyszczanie materiału.

Jak wybrać odpowiednią spawarkę TIG?

Spawarki TIG zapewniają wszechstronne zastosowanie, dzięki czemu przy odpowiednich umiejętnościach można łączyć praktycznie wszystkie materiały, w tym aluminium. Na rynku można znaleźć spawarki TIG DC oraz TIG AC/DC. W wypadku spawania aluminium dobrze jest zaopatrzyć się w ten drugi model. Prąd stały, jaki występuje w urządzeniach DC nie sprawdza się także przy łączeniu tego materiału oraz jego stopów. Spawarki AC/DC zapewniają prąd zmienny, co sprawia, że są bardziej uniwersalne. Aby wybrać najlepszy model, warto przyjrzeć się niektórym parametrom. Przede wszystkim należy spojrzeć na częstotliwość prądu przemiennego AC. Aby skutecznie spawać aluminium, spawarka musi posiadać funkcję jego regulacji. W wypadku tego materiału z reguły pracuje się na poziomie 80-120 Hz - im wyżej, tym lepsza jakość spoiny. Kolejną ważną kwestią jest cykl pracy - procentowy podział 10 minut pracy na czas, w którym urządzenie będzie spawać z daną wartością prądu oraz na czas niezbędnej przerwy, aby uniknąć nagrzania się układów w urządzeniu. Im mniejszy prąd spawania, tym większy cykl pracy. Jeśli potrzebujemy wysokiej wydajności, powinien on wynosić minimum 60%. W wypadku spawania półprofesjonalnego czy okazjonalnego powinien wystarczyć cykl minimum 30%. Spawarki różnią się także rodzajem i średnicą elektrody nietopliwej (z reguły wytworzona jest ona z wolframu, ale zdarzają się także elektrody z dodatkami takimi jak cyrkon lub cer), rodzajem i natężeniem przepływu gazu osłonowego (związane z rodzajem i natężeniem prądu), prędkością spawania czy rodzajem i wymiarami spoiwa. Warto sprawdzić, jakie parametry będą się najlepiej sprawdzać podczas wybranego przez nas typu spawania oraz materiału.

Nie tylko spawarka

Oprócz samej spawarki warto wyposażyć się także w dodatkowe elementy. Zwłaszcza jeśli kupujemy pierwsze urządzenie, dobrze jest od razu kupić zestaw z jak największą ilością osprzętu, by nie musieć potem samodzielnie dobierać kolejnych akcesoriów. W większości ofert standardowo znajduje się uchwyt TIG, spoiwo oraz przewód masowy. Czasem od razu otrzymujemy także butlę z gazem czy chłodnicę cieczy, a nawet maskę do ochrony twarzy - tak jak w wypadku chociażby zestawów w sklepie Expondo - https://www.expondo.pl/spawarki-tig/. Warto od razu zaopatrzyć się także w odzież ochronną - rękawice czy długi spawalniczy fartuch.

Podejmując decyzję o nabyciu spawarki TIG decydujemy się nie tylko na możliwość skutecznego spawania aluminium i jego stopów, ale także na sprzęt uniwersalny, dający - przy odpowiednim użytkowaniu - gwarancję wysokiej jakości spoiw oraz możliwość pracy nawet z bardzo niewielkimi elementami. Nie są one przeznaczone tylko i wyłącznie dla doświadczonych profesjonalistów - w sprzedaży znajdują się modele o prostej, intuicyjnej obsłudze i wysokiej jakości wykonania, gwarantujące efektywną pracę także w rękach hobbystów i amatorów.

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima