Złodzieje danych i spamerzy już wykorzystują panikę związaną z wirusem świńskiej grypy. Zewsząd zasypują nas zarówno prawdziwe, jak i fałszywe doniesienia o wirusie H1N1. Jak nie dać się wprowadzić w błąd?
reklama
Od kilku dni zasypują nas coraz bardziej niepokojące informacje na temat rozprzestrzeniania się świńskiej grypy i nowych przypadków zachorowań. Szacuje się, że w Meksyku zmarło już ponad 150 osób, w samej Hiszpanii hospitalizowano 19 osób. Niepokojące wieści płyną także z Anglii, Francji i Danii. Wiele osób zastanawia się, czy problem rzeczywiście jest duży, czy może jesteśmy zastraszani?
Tymczasem już w poniedziałek do wielu internautów trafił spam z informacją o rzekomych lekach mających pomóc w razie zakażenia się wirusem oraz aptekach oferujących remedium. Oczywiście wiele z adresów podanych w tych e-mailach prowadzi do fałszywych stron. Działania mają na celu kradzież danych kart kredytowych lub danych firm. McAfee oszacował, że e-maile dotyczące świńskiej grypy stanowiły w poniedziałek 4% wszystkich spamerskich wiadomości.
Wielu zaniepokojonych internautów przegląda internet w poszukiwaniu wiarygodnych informacji. By nie dać się wprowadzić w błąd, serwis CNET poleca przeglądanie następujących źródeł:
1. The Centers for Disease Control (CDC) - gromadzone są tam informacje na temat wybuchu ognisk choroby, publikowany jest także podcast, stworzony przez lekarzy pokazujący, jakie środki ostrożności należy podjąć i jak się zachować w sytuacji podejrzenia zachorowania.
2. Wikia - pomaga zrozumieć, czym jest i jak się objawia świńska grypa.
3. Na jednej z map serwisu Google Map zaznaczane są przypadki stwierdzonych zachorowań i ognisk wirusa. Dodatkowo podawane są informacje na temat stanu zdrowia podejrzanych o zachorowanie osób oraz obszary świata, których nie zaleca się odwiedzać.
4. Timeline H1N1 - zawiera dokładny, codzienny opis miejsc, gdzie pojawił się wirus H1N1, oraz mapę z "wirusowym podziałem" na: przypadki potwierdzone po śmierci, przypadki potwierdzone i hospitalizowane oraz przypadki niepotwierdzone i podejrzane.
5. Healthfinder jest stroną rządu amerykańskiego z informacjami dotyczącymi dziedziny zdrowia publicznego. Podaje sprawdzone, najnowsze informacje dotyczące wirusa H1N1.
6. WebMD oferuje informacje na temat objawów i profilaktyki oraz „FAQ świńskiej grypy”.
7. Światowa Organizacja Zdrowia jest najbardziej wiarygodnym źródłem, często aktualizowanym. Przedstawia informacje na temat już stwierdzonych ognisk oraz miejsc, do których wirus może trafić w najbliższym czasie.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*