Sony Ericsson - kolejny słaby kwartał

28-01-2010, 07:05

Pomimo spadku przychodów w ostatnim kwartale, w całym roku udało się firmie utrzymać na prawie niezmienionym poziomie. Sony Ericsson musiał pogodzić się jednak ze znacznie mniejszym zyskiem.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Sony Ericsson, jeden z czołowych producentów telefonów komórkowych, opublikował wyniki finansowe za ostatni kwartał oraz za cały 2009 rok. Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą, z jaką mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, należy je uznać za dość dobre. Nie brakuje jednak powodów do niepokoju.

Ubiegły rok został zamknięty z przychodami na poziomie 206,5 miliardów koron szwedzkich (SEK), co oznacza spadek, ale tylko o 1 procent (z 208,9 mld SEK rok wcześniej). Jednocześnie jednak w czwartym kwartale 2009 roku odnotowano spadek przychodów aż o 13 procent (do 58,3 mld SEK). Jest to o tyle niepokojące, że w okresie tym firmy biją zazwyczaj własne rekordy sprzedaży, znacznie poprawiając swoje wyniki. W przypadku szwedzkiej firmy stało się inaczej.

Można to wytłumaczyć faktem, że w przeciwieństwie do Nokii czy Apple, Sony Ericsson nie wypuścił na rynek nowych modeli telefonów, które byłyby w stanie przykuć uwagę potencjalnych konsumentów. Nawet Motorola, wciąż w trudnej sytuacji, była w stanie przebić się ze swoim Droidem - smartfonem opartym na systemie operacyjnym Android.

Aż o 82 procent stopniał zysk netto firmy w okresie październik-grudzień (spadł z 4,1 do 0,7 mld SEK). W całym 2009 roku sytuacja wygląda niewiele lepiej - firma zarobiła 4,1 mld SEK, czyli o 62 procent mniej niż w roku 2008. Zysk na akcję (EPS) za 2009 rok wyniósł 1,14 SEK wobec 3,52 rok wcześniej.

Sytuacja wydaje się gorsza niż w trzecim kwartale 2009 roku, gdy zysk netto firmy spadł o 74 procent, a przychody o 11 procent. Firmie zdaje się brakować pomysłu na poprawę wyników finansowych. Sony Ericsson dość mocno skupił się na technologii czwartej generacji, czego efektem było uruchomienie w Sztokholmie pierwszej komercyjnej sieci 4G. Od jej sukcesu zależy nie tylko rozwój tej technologii, ale także samej firmy.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag wyniki finansowetag Sony Ericssontag smartfony
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.