Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Smartfony i tablety zastąpią laptopy?

Adam Bębenek 12-10-2015, 18:32

Komputery są wyjątkowym przykładem rozwoju technologii i nieustannej miniaturyzacji sprzętów. Ich prototypy miały rozmiar całych pomieszczeń i z upływem lat stawały się coraz bardziej kompaktowe, by mogły trafić do domów konsumentów. Kolejnym krokiem było zdetronizowanie stacjonarnych pecetów przez mniejsze i przystosowane do swobodnego przenoszenia laptopy. Mimo to obecnie także dni notebooków są już policzone. Według danych zgromadzonych przez Idealo, ich miejsce w dużej mierze zastąpiły już smartfony i tablety.

robot sprzątający

reklama


Urządzenia mobilne wypierają klasyczne laptopy

Smartfony są doskonałym przykładem na postępującą miniaturyzację w technologii. Technicznie wyposażone są one w bardzo zaawansowane rozwiązania, zaś ciągła rozbudowa publicznych sieci Wi-Fi sprawia, że większość użytkowników w każdym dowolnym miejscu ma możliwość noszenia w kieszeni miniaturowego komputera, dzięki któremu jeszcze łatwiej i szybciej uzyskać można potrzebne informacje, połączyć się z internetem i edytować proste dokumenty. Również w zaciszu domowym wielu użytkowników podczas przytulnych wieczorów na kanapie chętniej sięga po tablet niż wciąż nieporęczny laptop.

tablety smartfony wykres idealo

Słabnące zainteresowanie laptopami na rzecz urządzeń mobilnych odzwierciedla się bardzo wyraźnie w danych idealo. Zainteresowanie smartfonami wynosi obecnie 60% popytu na urządzenia mobilne i jest trzykrotnie wyższe niż pięć lat temu. Również tablety cieszą się popularnością. W pierwszej połowie 2015 roku popyt na nie wynosił tyle samo, co na laptopy, które obecnie cieszą się tylko 20-procentowym zainteresowaniem. Pięć lat temu ich popularność była natomiast trzykrotnie wyższa i z 62% stanowiła więcej niż połowę popytu na urządzenia przenośne.

Mimo dążeń do tego, by urządzenia mobilne były coraz bardziej kompaktowe, na rynku smartfonów zaobserwować można pozornie odwrotny trend. Przekątna ekranu w tych urządzeniach od lat ulega wydłużeniu. Trend ten ma na celu zwiększenie wygody korzystania z phabletów –, czyli smartfonów o przekątnej ekranu dłuższej niż pięć cali – i umacnia ich pozycję zarówno wobec laptopów, jak i tabletów.

 

Rosnące zainteresowanie ultrabookami z obrotowym ekranem

Nadzieją na przetrwanie laptopów może być rosnące zainteresowanie hybrydą łączącą w sobie cechy tabletów i notebooków. Według danych idealo, zainteresowanie ultrabookami również rośnie w bardzo szybkim tempie:

wykres ultrabooki

 

Ultrabooki to wyjątkowo cienkie i lekkie notebooki, które mimo to cechuje duża funkcjonalność i szybka praca. Nazwa ta oraz wytyczne, jakim sprostać powinien tego typu sprzęt, wprowadzone zostały w 2011 roku przez firmę Intel. Od rozpoczęcia sprzedaży pierwszych ultrabooków zainteresowanie ich kupnem wrosło do 2015 roku aż o 3 600%.

Popularnością wśród konsumentów szczególnie cieszą się ultrabooki z obrotowym ekranem. Są to najbliższe tabletom urządzenia: Posiadają wprawdzie wbudowaną klawiaturę, jednak można ją złożyć tak, by znalazła się nie pod, lecz za ekranem dotykowym komputera. Początkowo, w 2010 roku, zainteresowanie takimi laptopami wynosiło zaledwie 4%. Dziś natomiast już co trzeci ultrabook wyposażony jest w obrotowy ekran dotykowy.

Autor:

Adam Bębenek, Idealo


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E