Skarbowcy zapłacą za złe decyzje. Chcą polis OC

Ewa Matyszewska 22-10-2009, 09:59

Platforma Obywatelska zamierza obciążyć urzędników odpowiedzialnością za błędy. Urzędnicy będą osobiście odpowiadać za złe decyzje, również finansowo. Skarbowcy żądają ubezpieczenia OC i ostrzegają przed paraliżem administracji.

Pracownicy skarbowi żądają od ministra finansów wykupienia dla nich ubezpieczenia OC. Miałoby ono chronić skarbowców przed odpowiedzialnością za błędne decyzje.

To skutek projektu ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa, złożonego rok temu przez posłów Platformy Obywatelskiej do Sejmu. Projekt obecnie znajduje się w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Zakłada wprowadzenie osobistej odpowiedzialności za błędne decyzje urzędników. Byłaby to również odpowiedzialność finansowa. Zakres błędów będzie badać prokuratura.

– Funkcjonariusz będzie ponosił odpowiedzialność w razie zawinionego działania lub zaniechania – tłumaczy Małgorzata Gorzkowska.

Projekt poselski jest odpowiedzią na wzrost wśród społeczeństwa braku zaufania do organów władzy publicznej. Jest to odzew na niesolidną pracę urzędników, której efektem dla obywateli był uszczerbek w majątku. Niejedna taka decyzja doprowadziła do upadłości spółek oraz zakończenia działalności przez przedsiębiorców.

Zdaniem ekspertów zmiany w tym zakresie są potrzebne. Urzędnicy – zwłaszcza skarbowi – uważają te regulacje za absurdalne.

Szczegóły w Gazecie Prawnej w artykule Skarbowcy zapłacą za złe decyzje. Chcą polis OC

Ewa Matyszewska

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy