Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Serwisy społecznościowe mogą lepiej chronić małoletnich

30-09-2011, 14:36

Jedynie dwa duże portale społecznościowe posiadają domyślne ustawienia, które zapewniają dostępność osobistych profili małoletnich wyłącznie osobom z zatwierdzonej listy kontaktów - wynika ze ostatnich testów przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej. Unijna egzekutywa nie jest z tego zadowolona, a w jej planach znajduje się strategia na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa internetu dla dzieci.

Komisja Europejska w 2009 roku wynegocjowała dobrowolne porozumienie dotyczące bezpieczeństwa dzieci w serwisie społecznościowym. W czerwcu br. opublikowano sprawozdanie dotyczące wprowadzania zasad bezpieczeństwa w życie. Komisja Europejska nie była zadowolona z przedstawionych wówczas postępów. Dziś opublikowano kolejne sprawozdanie, które uzupełnia to wydane w czerwcu.  

Z najnowszego badania wynika, że tylko serwisy Habbo Hotel oraz Xbox Live mają domyślne ustawienia, które powodują, że informacje osobowe i identyfikujące dotyczące małoletnich są automatycznie widoczne jedynie dla osób z zatwierdzonej listy kontaktów bez względu na to, jaka ilość informacji o tych osobach została umieszczona w ich profilach. W przypadku pozostałych siedmiu badanych portali znaczna część informacji personalnych, w tym informacje dodawane przez użytkowników po rejestracji, jest automatycznie udostępniana użytkownikom, których nie ma na liście kontaktów osoby małoletniej.

Czytaj: NK walczy z przemocą wśród dzieci i młodzieży

W przypadku sześciu portali przyjaciele przyjaciół mogą mieć bezpośredni dostęp do profili małoletnich użytkowników. Niezarejestrowani użytkownicy mogą uzyskać dostęp do profili małoletnich użytkowników za pośrednictwem ich blogów bądź materiałów wideo czy zdjęć umieszczonych przez małoletnie osoby w internecie. Po odnalezieniu bloga, materiałów wideo, zdjęć, kanałów wideo lub galerii zdjęć osoby niepełnoletniej (np. poprzez wyszukiwarkę zewnętrzną lub link wysłany pocztą elektroniczną) uzyskuje się dostęp do profilu osoby małoletniej.

Osiem z dziewięciu skontrolowanych portali zapewnia informacje dotyczące bezpieczeństwa, wskazówki lub materiały edukacyjne przygotowane specjalnie z myślą o małoletnich użytkownikach (wyjątek stanowi portal Windows Live). W przypadku portalu Windows Live przedstawione informacje były bardziej odpowiednie dla rodziców lub opiekunów, chociaż młodzi ludzie również powinni je zrozumieć.

Portale Dailymotion, Flickr, Habbo Hotel, Yahoo! Pulse, Skyrock, Stardoll i YouTube zapewniają łatwo dostępne i zrozumiałe informacje dotyczące bezpieczeństwa dla dzieci i rodziców. Tylko jeden z dziewięciu kontrolowanych portali umożliwiał automatyczne wyszukanie profili osób małoletnich przy użyciu wyszukiwarki wewnętrznej lub zewnętrznej (np. Google, Bing lub Yahoo!).

KE zauważa, że w niektórych z badanych portali profile użytkowników nie stanowią głównego punktu dostępu lub najważniejszego przedmiotu zainteresowania użytkowników. Odnosi się to do takich serwisów, jak YouTube, gdzie użytkownicy zwykle odwiedzają kanał wideo.

- Portale społecznościowe muszą poważnie traktować swoje obowiązki wobec młodych ludzi. Pod koniec bieżącego roku zamierzam uwzględnić te kwestie w kompleksowej strategii na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa internetu dla dzieci poprzez zestaw środków w zakresie ochrony i wzmacniania pozycji dzieci - zapowiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową, Neelie Kroes.

Podjęcie przez KE działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie było już zapowiadane w tym miesiącu przy okazji sprawozdania dotyczącego zwalczania szkodliwych treści w sieci

Czytaj: 116 111 - pomoc dla dzieci i młodzieży także w niedzielę


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska