Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Serwis maszyn rolniczych czas zacząć

27-01-2015, 15:34

Okres zimowy dla rolnika to czas przestoju i mniej obowiązków na produkcji. Większa część rolników w czasie zimy przygotowuje się do kolejnego sezonu. Polegając głównie na maszynach rolniczych należy zadbać o to, by sprawnie działały przez kolejny sezon. Czas poświęcony na konserwację maszyn w zimę, zminimalizuje ryzyko usterek i podniesie efektywność podczas prac w sezonie.

Czyszczenie maszyn

 maszyna rolniczaZanim przystąpimy do jakichkolwiek prac serwisowych maszyny rolniczej, należy pamiętać o wyczyszczeniu sprzętu. Jest to podstawowy zabieg, od którego zaczynamy konserwację. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na te części maszyny, które najbardziej się brudzą podczas robót rolniczych: zęby, talerze, lemiesze, felgi itp. Resztki roślin należy usunąć, ponieważ wchłaniają wilgoć, co w efekcie może może przyczynić się do powstawania rdzy na powierzchni maszyny. Aby dokładnie i szybko wymyć maszynę warto wspomóc się myjką ciśnieniową. Dzięki niej dotrzemy do trudno dostępnych miejsc i zaoszczędzimy czas. Podczas mycia należy uważać na urządzenia elektryczne, by nie doszło do zwarcia.

 

Przegląd maszyn

Kiedy maszyna wyschnie, można przystąpić do przeglądu technicznego. Warto wcześniej robić sobie notatki na temat sprawności maszyny, by uniknąć niespodziewanych wydatków związanych z wymianą części do maszyn. Zazwyczaj problem konserwacji maszyn dotyczy powłok malarskich, ponieważ najbardziej są narażone na wpływ warunków zewnętrznych. Nawet najdrobniejszą korozję powinno się usunąć za pomocą papieru ściernego lub szczotki drucianej. Następnie należy odtłuścić powierzchnię korozji, pomalować i nałożyć środek antykorozyjny - te czynności powinny skutecznie zapobiec rozpowszechnianiu się rdzy.

 

Konserwacja maszyn

Podczas eksploatacji ruchome części ulegają zniszczeniu, co może z czasem przyczynić się do awarii sprzętu. Zastosowanie specjalnych smarów powinno zminimalizować takie ryzyko. W okresie dłużnego nie użytkowania maszyny, nałożenie smaru chroni łożyska przed korozją. W zimę warto zastosować smar, który nie tylko chroni przed wilgocią, ale także przed działaniem słabych kwasów i zasad. W układach hydraulicznych należy wymienić wszystkie płyny i uzupełnić je do określonego poziomu.

Natomiast konserwacja silnika wymaga trochę innego postępowania, z uwagi na elementy elektroniczne i elektryczne. Po wyczyszczeniu silnika z zewnątrz przy użyciu łagodnych środków, powinniśmy zająć się także jego wnętrzem. Najpierw włączamy silnik, by podgrzać olej, którego się pozbędziemy. Lepiej nie zostawiać starego oleju na zimę, ponieważ jego szkodliwe związki mogą wpłynąć na pracę silnika. Kiedy usuniemy olej, wymieniamy filtr a następnie do miski olejowej wlewamy świeży olej. Dodatkowo możemy wspomóc kondycję maszyny dodając inhibitor korozji. Po zamianie oleju, dobrze jest uruchomić ponownie silnik, by rozprowadzić płyn po całym układzie.

Należy pamiętać o prawidłowym usuwaniu wszystkich zużytych płynów, tj. olejów, paliw, płynów hydraulicznych itp. Niewłaściwe przechowywanie tego rodzaju odpadów może być szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska.

 

Ochrona przed zimą

Rolnicy zazwyczaj plandeką zakrywają swoje maszyny, by ochronić ją przed czynnikami atmosferycznymi. Jak się okazuje, może to być jeszcze bardziej szkodliwe niż pozostawienie jej bez przykrycia. Pozostawienie maszyny przez dłuższy czas pod swego rodzaju namiotem sprawia, że unosząca się z podłoża wilgoć nie ma swego ujścia, w związku z czym osiada na częściach maszyny dając swój początek korozji oraz może przyczynić się do zaśniedzenia styków w instalacji elektrycznej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą zajmującą się serwisem oraz sprzedażą części do maszyn budowlanych i rolniczych http://topservice-24.pl

Ostatnie artykuły:

fot. WWF