Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Serial „Lost” wykorzystywany do rozpowszechniania fałszywego antywirusa

11-06-2010, 08:18

PandaLabs wykryło rozpowszechnianie się w wyszukiwarkach stron dystrybuujących fałszywy program antywirusowy MySecurityEngine. Jako przynętę jego twórcy zastosowali ostatni odcinek serialu „Lost”.

Według najnowszego raportu Google fałszywe antywirusy stanowią już 15% złośliwego oprogramowania w sieci, o czym pisaliśmy w maju br.

Sonda
Czy używasz programu antywirusowego?
  • Tak, od zawsze
  • Teraz tak
  • Nie widzę potrzeby
  • Może kiedyś będę
wyniki  komentarze

Jeśli ktoś szuka w internecie informacji na temat serialu „Lost”, np. wiadomości o ostatnim odcinku lub sposobie obejrzenia go w sieci, może trafić na odnośniki do perfekcyjnie wypozycjonowanych fałszywych stron internetowych. Po kliknięciu takiego odnośnika użytkownik jest proszony o zaakceptowanie pobrania kodeka, w wyniku czego instalowany jest fałszywy program antywirusowy.

>> Czytaj też: Fałszywy antywirus w nowej odsłonie

Nie tylko serial „Lost” wykorzystano w ten sposób. W ciągu ostatnich kilku dni wykryto również strony kuszące potencjalne ofiary przy pomocy innych seriali, w tym „Glee” i „Family Guy”, a także filmu „Iron Man 2”.

Niedawna śmierć wokalisty grup Rainbow i Black Sabbath, Ronniego Jamesa Dio, również została  wykorzystana do przeprowadzenia w sieci potężnego ataku typu Black Hat SEO.

Fałszywe strony internetowe pod hasłem Zagubieni
fot. Panda Labs - Fałszywe strony internetowe pod hasłem Zagubieni
- To, co nas coraz bardziej dziwi, to szybkość tworzenia, indeksowania i pozycjonowania licznych stron internetowych. Dlatego zalecamy użytkownikom, szczególnie fanom serialu „Lost”, zachowanie ostrożności podczas odwiedzania stron internetowych wyszukanych przy pomocy wyszukiwarek oraz sprawdzanie, czy odwiedzane strony są wiarygodne - tłumaczy Luis Corrons, dyrektor techniczny firmy PandaLabs. - Zdrowy rozsądek oraz stosowanie aktualnego zabezpieczenia komputera to najlepsze sposoby uniknięcia tych zagrożeń - dodaje Corrons.

>> Czytaj też: Fałszywe antywirusy w natarciu

W przypadku przekierowania na fałszywą stronę internetową nie należy zgadzać się na pobieranie żadnych plików.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *