Rządowi eksperci przeanalizowali niedawne ataki DDoS

11-02-2012, 16:53

Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL opublikował analizę ataków przeprowadzonych pod szyldem sprzeciwu wobec ACTA na witryny administracji państwowej w dniach 21-25 stycznia 2012 roku.

Przebieg ataków na poszczególne strony administracji rządowej (ilość odwiedzin/min)
fot. CERT.GOV.PL - Przebieg ataków na poszczególne strony administracji rządowej (ilość odwiedzin/min)
Jak wynika z 6-stronicowego dokumentu, podczas ataków DDoS na rządowe serwery wykorzystywano głównie narzędzie LOIC (Low Orbit Ion Cannon), zarówno w formie aplikacji webowej, jak i w wersji możliwej do zainstalowania na komputerze. Innym chętnie używanym programem był HOIC (High Orbit Ion Cannon). Raport wspomina też o zastosowaniu narzędzi w postaci „hping” - w tym przypadku atak miał polegać na wysyłaniu dużej ilości pakietów TCP na port 80 z ustawioną flagą SYN (tzw. „SYN Flood”).

Przeprowadzona na podstawie logów analiza źródeł ataków wykazała 81-proc. udział adresów IP z terenu Polski. Eksperci CERT.GOV.PL zastrzegli jednak w swoim raporcie, że specyfika protokołu TCP/IP sprawia, iż nie można bezpośrednio łączyć źródła pochodzenia pakietów z rzeczywistą lokalizacją zleceniodawcy ataku.

Czytaj także: Atak Anonymous czy pospolite ruszenie przeciw ACTA?

Analiza nie uwzględnia przeprowadzonych w tym samym czasie ataków innego typu, związanych z podmianą zawartości niektórych stron w domenie .gov.pl i pozyskaniem poufnych danych, o których pisaliśmy w DI - zob. Polish Underground zhackowało strony premiera oraz Anonymous ujawniają hasła i psują Sikorskiemu stronę.

Z pełnym raportem można zapoznać się w serwisie CERT.GOV.PL (plik PDF, 6 stron). W najbliższym czasie ma zostać opublikowana również analiza ataków DDoS na infrastrukturę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Źródło: CERT.GOV.PL
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy