ACTA: RPO pyta innych ombudsmanów o opinie

11-02-2012, 21:26

Chce poznać ich opinię na temat możliwego ograniczenia wolności obywatelskich w wyniku wejścia w życie ACTA, a także względem zaangażowania podmiotów prywatnych w ściganie internautów.

Rzecznik Praw Obywatelskich jeszcze przed podpisaniem przez Polskę traktatu ACTA apelowała o rozważenie wszelkich wątpliwości, jakie w tym zakresie się pojawiły. Zwłaszcza, że brak było rzetelnej debaty społecznej na temat przepisów dotykających pokaźnej części polskiego społeczeństwa. Niestety o zdanie zapytano jedynie podmioty żywotnie zainteresowane wprowadzeniem postanowień zawartych w ACTA. O internautach czy organizacjach broniących wolności słowa już ktoś zapomniał.

Czytaj także: Post-ACTA: Co nowego szykuje dla nas Unia Europejska?

W ostatnim dniu stycznia prezydent Komorowski zwrócił się do prof. Ireny Lipowicz, by ta wydała opinię w sprawie ewentualnego wpływu umowy międzynarodowej na polskie prawo, w tym przede wszystkim zapisy dotyczące wolności. Biuro Rzecznika kilkukrotnie informowało już, że cały czas prowadzone są intensywne prace nad treścią umowy, mające na celu rzetelną odpowiedź na pytanie o jej faktyczny wpływ na polski system prawny. Osobiście prezydent także spotkał się z Rzecznikiem.

Rząd w Warszawie, początkowo broniący faktu podpisania umowy, zaczął łagodzić swoje stanowisko. Doszło do ogłoszenia konieczności przeprowadzenia konsultacji społecznych, wstrzymania procesu ratyfikacji, dopóki wątpliwości nie zostaną rozwiane, a także do spotkania premiera Tuska z internautami i organizacjami pozarządowymi.

Czytaj także: Organizacje pozarządowe pytają o kolejne dokumenty ws. ACTA

Irena Lipowicz wystąpiła w sprawie umowy ACTA do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, władz Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana oraz Ombudsmanów państw Grupy Wyszehradzkiej z prośbą o wyrażenie ich opinii w tej sprawie. Interesujące będzie zwłaszcza stanowisko Nikiforosa Diamandourosa, europejskiego ombudsmana. W Parlamencie Europejskim także bowiem trwają prace analityczne nad umową. Jej przyjęcie skutkować będzie wejściem w życie części postanowień umowy, nawet w sytuacji, gdy Polska ostatecznie z ratyfikacji się wycofa.

Szczególne obawy prof. Lipowicz wzbudzają te zapisy ACTA, które mówią o zaangażowaniu podmiotów prywatnych, przede wszystkim dostawców internetu, do ścigania ewentualnych naruszeń prawa autorskiego poprzez zabezpieczanie i przekazywanie danych użytkowników ich dopuszczających się organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Chodzi o takie podmioty, jak MPAA czy RIAA.

Odpowiedź chciałaby ona uzyskać do 17 lutego.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Rzecznik Praw Obywatelskichtag ACTA
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930