Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Mikrorachunki jeszcze tak naprawdę nie ruszyły, a pierwsi podatnicy zgłaszają swoje pierwsze możliwe problemy z tym nowym rozwiązaniem e-administracji. Pojawia się bardzo wiele pytań, wynikających przede wszystkim z zbyt małej ilości informacji oraz braku odpowiednich opracowań. Do tego dochodzi dość szybki termin wprowadzenia zmian oraz ograniczony (ze względu na Święta Bożego Narodzenia) grudniowy czas pracy. Dlatego już teraz sztaby specjalistów starają się odpowiedzieć chociaż na część pytań podatników oraz znaleźć i zaproponować odpowiednie rozwiązania na praktyczne kazusy.

mikrorachunek

Muszę dokonać korekty deklaracji za poprzedni rok, ale minął już 1 stycznia 2020 roku -gdzie mam zapłacić podatek?

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez ustawodawcę, od dnia 1 stycznia 2020 roku wszystkie przelewy dotyczące PIT, CIT i VAT, należy dokonywać na odpowiednie mikrorachunki podatkowe, nawet w przypadku gdy dotyczą zobowiązań z lat uprzednich. Rekomendowanym rozwiązaniem jest jednak jednoznaczne wskazanie w tytule przelewu czego i kogo dotyczy płatność zobowiązania, w tym wynikająca z korekty zeznania podatkowego. Po 31 grudnia 2019 roku nie należy płacić na dotychczasowe numery rachunków bankowych urzędów skarbowych, ponieważ mają one być wygaszane.

Nie mam numeru NIP ani numeru PESEL - jak mam wygenerować swój numer mikrorachunku?

W niektórych przypadkach, pomimo obowiązku posiadania numeru identyfikacji podatkowej (PESEL lub NIP), podatnik może go fizycznie jeszcze nie posiadać - na przykład zdarza się tak, gdy oczekuje on jeszcze na decyzję o jego przyznaniu. W takim wypadku podatnik w żadnym wypadku nie jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, nie może tego jednak fizycznie zrobić na własny mikrorachunek, dlatego powinien wpłacić należności na mikrorachunek podatkowy odpowiedniego urzędu skarbowego, zgodnie ze stosownym obwieszczeniem w sprawie wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych.

mikrorachunek

Do tej pory płatności za podatki dokonywane były przez podatnika przez specjalny program kadrowo-płacowy w formie elektronicznej. Czy będzie mógł dalej płacić tak podatki?

Tak, zgodnie z zapowiedziami ustawodawcy, format wpłat podatkowych nie ulegnie zmianie. Przelewy będą dokonywane od 1 stycznia 2020 roku na indywidualne numery rachunków mikrorachunków, ale nadal obowiązywać będzie przelew typu Elixir. Podatnik będzie mógł więc nadal korzystać ze swojego specjalnego programu kadrowo–płacowego w formie elektronicznej, pod warunkiem, że będzie on umożliwiał dostosowanie płatności do nowych indywidualnych mikrorachunków.

Czy spółka jawna będzie miała swój indywidualny mikrorachunek?

W przypadku prowadzenia spółki jawnej, wspólnicy indywidualnie wpłacają zaliczki na podatek PIT z działalności gospodarczej - i powinni to robić na własne, indywidualne mikrorachunki podatkowe. W zakresie podatku od towarów i usług VAT, obowiązki związane z statusem płatnika oraz zaliczki od wynagrodzeń pracowników powinny być natomiast wpłacane na mikrorachunek spółki jawnej.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Więcej w tym temacie:



    Ostatnie artykuły:







    fot. Freepik



    fot. Freepik



    fot. Freepik



    Tematy pokrewne:  

    tag mikrorachunek