Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rozszerzona rzeczywistość w Twoim samochodzie? To staje się możliwe!

22-12-2021, 07:36

Systemy informacyjno-rozrywkowe, które zbierają dane z różnych źródeł i informują kierowcę o zagrożeniach? Miłośnicy technologii już to znają. Już niedługo narzędzia rozszerzonej rzeczywistości pozwolą zrobić kolejny krok w kierunku zwiększania bezpieczeństwa jazdy. Aby uzyskać ważne informacje, nie będziesz musiał spoglądać na deskę rozdzielczą. System wyświetli Ci je… bezpośrednio na szybie.

Jak dostarczać kierowcy informacje bez odwracania jego uwagi?

Obecnie większość systemów bezpieczeństwa wykorzystuje wskaźniki i ekrany znajdujące się na wysokości kierownicy. Wiąże się z tym pewne utrudnienie dla kierowcy, który musi odrywać wzrok od drogi, by zapoznać się z ważnymi informacjami. Inżynierowie projektujący systemy infotainment stają przed wyzwaniem: jak przedstawiać kierowcom użyteczne dane, a jednocześnie nie rozpraszać go i nie przytłaczać. Z pomocą przychodzą im coraz częściej narzędzia augmented reality – rozszerzonej rzeczywistości.

Rozszerzona rzeczywistość w Twoim samochodzie? To staje się możliwe!

Augmented reality – nowe możliwości systemów infotainment

Wyobraź sobie nieodległą przyszłość: prowadzisz samochód, a istotne informacje na temat bezpieczeństwa i sytuacji na drodze wyświetlają się na szybie na wysokości Twojego wzroku. Bez spoglądania na deskę rozdzielczą możesz sprawdzić prędkość pojazdu, skorzystać ze wskazówek dojazdu, ocenić odległość od jadącego przed Tobą samochodu. W razie potrzeby uruchamiasz odpowiednie funkcje systemu nie za pomocą przycisków, ale za poleceń głosowych lub gestów. Tak już wkrótce może wyglądać jazda nowoczesnymi samochodami wyposażonymi w technologię rozszerzonej rzeczywistości.

Na tym nie kończą się możliwości wykorzystania augmented reality do zwiększania bezpieczeństwa jazdy. Czujniki mogą monitorować nie tylko sytuację na drodze, ale także wnętrze pojazdu. Narzędzia rozszerzonej rzeczywistości można wykorzystać np. do sprawdzania stanu kierowcy i pasażerów. Gdy system wykryje nieprawidłowość, np. gdy któraś z osób straci przytomność, automatycznie wezwie pomoc.

Rozszerzona rzeczywistość – już niedługo w Twoim samochodzie?

Czy rozszerzoną rzeczywistość wykorzystuje się już w praktyce? Obecnie rozwiązania łączące systemy informacyjno-rozrywkowe z urządzeniami AR są w fazie testów i symulacji. Przykładem jest stworzona przez specjalistów z GlobalLogic platforma symulacyjna, w której wykorzystuje się wyświetlacze HUD, sterowanie gestami i głosem. Platforma umożliwia odtworzenie dużej liczby scenariuszy sytuacji w ruchu drogowym.

Sprawdź, jak wykorzystujemy technologię AR w GlobalLogic. Odwiedź stronę i sprawdź projekty dla branży motoryzacyjnej!

Ostatnie artykuły:

fot. Lee Jundafot. RitaE