Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rozmowa z Krzysztofem Wójtowiczem, dyr. generalnym Check Point Polska

23-03-2015, 15:37

Z danych opublikowanych w Check Point 2014 Security Report wynika, że w 2013 roku 84% firm pobrało zainfekowane dokumenty i padło ofiarą wirusów komputerowych. Niepokojący jest fakt, iż z roku na rok rośnie niebezpieczeństwo ataków hakerskich...

I to nie tylko na firmy, lecz również administrację rządową, sektor finansowy, energetyczny oraz zdrowia. Ocenia się, że średniej wielkości firma w Polsce wydaje rocznie 1,5 mln zł na zabezpieczenia swojej sieci.

 

Krzysztof Wójtowicz, Check Point Software TechnologiesKrzysztof Wójtowicz: Firmy potrzebują skuteczniejszych zabezpieczeń przed tymi atakami. Takim może być wprowadzone właśnie rozwiązanie Threat Extraction firmy Check Point, polegające na całkowitym zabezpieczeniu dokumentów firmowych z systemem dającym możliwość rekonstrukcji plików bez potencjalnie szkodliwych składników, gwarantując stuprocentowe bezpieczeństwo tak przetworzonego dokumentu. Rozwiązanie Threat Extraction firmy Check Point zabezpiecza organizację zarówno przez znanymi, jak i nieznanymi zagrożeniami.

 

Jak dokładnie działa Threat Extraction?

 

KW: W tradycyjnym podejściu dokumenty są skanowane w celu wykrycia i usunięcia szkodliwego kodu, co nie gwarantuje absolutnego bezpieczeństwa. Taki poziom bezpieczeństwa może zapewnić tylko zapobiegawcze usuwanie potencjalnie niebezpiecznych elementów dokumentów. Check Point Threat Extraction to nowa, rewolucyjna technologia, która pozwala zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo sieci przez dopuszczenie do niej wyłącznie bezpiecznych dokumentów.

 

Jaka jest skala zagrożenia atakami na świecie?

 

KW: Hakerzy doskonale zdają sobie sprawę z luk w zabezpieczeniach i coraz częściej wykorzystują słabości systemów informatycznych firm. W ciągu ostatniego roku liczba incydentów naruszających bezpieczeństwo informatyczne spółek na całym świecie wzrosła o 48 proc. w Europie, w tym w Polsce - o około 41 proc. - wynika z raportu PwC z 2015 roku. Rocznie na cyberprzestępczości gospodarka światowa traci ok. 375-575 mld USD, co w przeliczeniu na firmę daje straty w wysokości średnio ok. 3 mln USD w 2014 r. Oznacza to, że koszty ponoszone przez firmy na świecie w związku z cyberatakami wzrosły w ciągu ostatniego roku aż o 34%.

 

Krzysztof Wójtowicz jest dyrektorem generalnym firmy Check Point Software Technologies w Polsce. W Check Point pracuje od 2007 roku, wcześniej był odpowiedzialny za zarządzanie kontaktami handlowymi ze strategicznymi klientami firmy, głównie w sektorze operatorów telekomunikacyjnych oraz instytucji finansowych. Przed podjęciem pracy w Check Point związany był z firmą Solidex, gdzie koordynował działania handlowe firmy w zakresie klientów strategicznych (głównie operatorów telekomunikacyjnych). Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki.

Ostatnie artykuły:

fot. WWF