Rozliczymy PIT elektronicznie - Prezydent podpisał ustawę

07-04-2009, 18:32

Na ten moment miliony Polaków czekały z niecierpliwością. Jeszcze w tym miesiącu będzie można złożyć PIT-37 drogą elektroniczną. Zaoszczędzimy dzięki temu czas i pieniądze. Niestety z możliwości tej nie skorzystają wspólnie rozliczające się małżeństwa i użytkownicy innych systemów operacyjnych niż Windows.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu 2009 roku możliwe będzie elektroniczne rozliczenie podatków za rok 2008. Prezydent Lech Kaczyński podpisał bowiem nowelizację ustawy Ordynacja podatkowa, która znacznie liberalizuje warunki, na jakich będzie następowało przesyłanie PIT-ów drogą elektroniczną. Odpowiednie rozporządzenie podpisał już także minister finansów Jacek Rostowski. Ponieważ zrezygnowano z vacatio legis, ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw, co powinno nastąpić najpóźniej zaraz po świętach Wielkiej Nocy.

Najważniejszą zmianą jest rezygnacja z konieczności posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego. To w dużej mierze sprawiało, że podatnicy nie byli zbytnio zainteresowani przesyłaniem cyfrowych rozliczeń podatkowych. Teraz powinno się to zmienić. Skomplikowany, przestarzały i oparty głównie na papierowych dokumentach polski system rozliczeń podatkowych to także ogromne koszty dla państwa. Ministerstwo Finansów szacuje, że brak informatyzacji kosztuje nas, czyli podatników, około miliarda złotych rocznie.

Sonda
Rozliczysz się elektronicznie?
  • Tak, jeszcze w tym roku
  • Tak, ale dopiero w przyszłym roku
  • Już się rozliczyłem
  • Nie płacę jeszcze podatków
wyniki  komentarze

Podatnicy nie będą także musieli powiadamiać naczelnika właściwego urzędu skarbowego o zamiarze przesłania deklaracji drogą elektroniczną. W związku z tym zniesiona została także pobierana za to do tej pory opłata skarbowa.

Mimo że jest to krok niewątpliwie w bardzo dobrym kierunku, uchwalona nowelizacja nie jest idealna, na co zwraca uwagę serwis Money.pl. Miliony małżeństw rozliczających się wspólnie, zanim wyślą elektronicznego PIT-a, będą musiały złożyć wizytę we właściwym urzędzie skarbowym  celem dostarczenia formularza UPL-1, w którym jeden z małżonków upoważni drugiego do podpisania za niego rozliczenia (formularz można też wysłać pocztą).

Z możliwości tej nie skorzystają również osoby używające systemów operacyjnych innych niż Windows 2000, XP lub Vista. Dodatkowo, jeśli konieczna będzie korekta zeznania, będziemy musieli udać się do urzędu skarbowego.

Jak złożyć PIT-37 za rok 2008?

Wchodzimy na stronę www.e-deklaracje.gov.pl. Z menu po lewej stronie wybieramy "Formularze" i wyszukujemy PIT-37. Wypełniamy plik PDF (wszelkich obliczeń trzeba dokonać samodzielnie) i wysyłamy go z poziomu formularza. Bez konieczności drukowania i ręcznego podpisywania.

Konieczne będzie także zajrzenie do zeszłorocznego zeznania, gdyż kwota przychodu z roku 2007 jest jedną z sześciu danych, na podstawie których zweryfikowana zostanie prawdziwość naszego zeznania. Pozostałe to imię, nazwisko, data urodzenia, NIP oraz PESEL.

Pałac Prezydencki opublikował także krótki filmik, pokazujący moment podpisania ustawy.

 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag podatkitag PITtag Lech Kaczyńskitag e-Deklaracje
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy