Rozbudują teleinformatyczną sieć w kujawsko-pomorskim

17-10-2006, 21:57

Szerokopasmowa teleinformatyczna sieć województwa kujawsko-pomorskiego zostanie rozbudowana przez konsorcjum firm Ericsson i Solidex. Wartość kontraktu opiewa na 52 mln złotych, a realizacja projektu ma być błyskawiczna - zapewniają przedstawiciele wykonawców.

Projekt zakłada budowę sieci szkieletowej opartej na technologii DWDM i MPLS, radiowej sieci dostępowej oraz dwóch ośrodków zarządzania siecią.

Ericsson zapewnia technologię i produkty niezbędne do realizacji kluczowego element projektu - jakim jest system zarządzania. Natomiast firma Solidex jest odpowiedzialna za dostawę, wdrożenie i integrację systemów informatycznych.

Sieć teleinformatyczna, której operatorem będzie Kujawsko-Pomorska Sieć Informacyjna Sp. z. o.o. (KPSI), na początku ma zapewnić administracji lokalnej dostęp do szerokiego wachlarza usług, m.in.. telefonii oraz internetu. Ma także stanowić platformę dla telemedycyny, telenauczania, telekonferencji, telepracy, systemów zarządzania bezpieczeństwem i administracją powiadamiania ratunkowego oraz monitoringu środowiska dla całego województwa.

Przedstawiciele KPSI poinformowali, że w przyszłości sieć zostanie także udostępniona mieszkańcom województwa, którzy dzięki temu uzyskają powszechny i tańszy dostęp do internetu, szczególnie w terenach wiejskich i w mniejszych miastach.

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Zakończenie rozbudowy sieci planowane jest na połowę 2007 roku, co zdaniem realizatorów przedsięwzięcia stanowi niemałe wyzwanie. Przedstawiciele wykonawców zapewniają jednak, że mają doświadczenie w realizowaniu podobnych projektów na całym świecie i nie powinno być zatem większych niespodzianek, zarówno pod względem jakości wykonania, jak i terminu realizacji.

Rok temu budowa sieci wzbudziła kontrowersje wśród przedstawicieli największych miast regionu kujawsko-pomorskiego, którzy narzekali, że ich miejscowości nie skorzystają na projekcie. Miejmy nadzieję, że obecnej kontynuacji ówczesnego przedsięwzięcia nie storpedują żadne spory i z czasem skorzysta na nim cała społeczność województwa.

Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930