Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Router z Wi-Fi w wersji de-luxe, czyli Mesh

24-03-2022, 08:15

Trudno dziś wyobrazić sobie dom czy biuro bez dostępu do Internetu przez Wi-Fi.  W małym mieszkaniu wystarcza zwykle centralny router z bezprzewodowym punktem dostępu, ale w większym apartamencie, czy domu, w niektórych pokojach prędkość może być niska. Tego typu problemy rozwiążemy najłatwiej stosując dodatkowe stacje bazowe z obsługą topologii Mesh.

Router z Wi-Fi w wersji de-luxe, czyli Mesh

Mesh (ang. siatka) to sposób współdziałania ze sobą poszczególnych elementów infrastruktury sieciowej tak, by dla urządzeń końcowych (laptopa, telefonu, czy tabletu) stanowiła ona jakby jedną, wspólną całość. Innymi słowy, urządzenie podłączone do Wi-Fi, a w zasadzie jego użytkownik, nie musi się martwić o to, czy jest podłączony do centralnego punktu dostępu, czy do pomocniczych stacji bazowych (tzw. repeaterów – wzmacniaczy sygnału). To sama sieć i składające się na nią elementy same dbają o to, aby każdy terminal był obsłużony z maksymalną dostępną przepustowością, niezależnie od tego, w której lokalizacji się znajduje.

Inteligentne sieci Wi-Fi posiadają zwykle punkt centralny, którym najczęściej bywają routery WiFi Mesh, świadczące przy okazji usługi dostępu do Internetu oraz realizujący inne funkcje. Informacje na temat standardu zabezpieczeń (np. WPA2 / WPA3) w sieci i hasła do Wi-Fi jest w ramach Mesh przekazywana innym urządzeniom, co znacznie upraszcza konfigurację, szczególnie, w przypadku bardziej złożonej topologii, gdzie zastosowana jest większa ilość wzmacniaczy.

Inteligentny router FRITZ!Box realizuje – w sposób zupełnie nieangażujący użytkownika – szereg zaawansowanych, funkcji. Należą do nich np. Mesh Steering, dzięki któremu terminal automatycznie łączy się z punktem dostępowym Wi-Fi o najlepszym zasięgu, Cross Band Repeating, zapewniający, że zawsze wykorzystywany jest zakres częstotliwości Wi-Fi (2,4 / 5 GHz) zapewniający najszybsze połączenie, czy Beamforming, sprawiający, że anteny wysyłają sygnał dokładnie w kierunku urządzeń końcowych, zapewniając jeszcze większy zasięg i prędkość połączenia.

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag WiFitag routertag nolstag meshtag AWPtag Amin12