Rok 2007 dobry dla standardu ODF

07-01-2008, 08:55

Standard ODF jest już obsługiwany przez ponad 40 aplikacji, a ponad 10 krajów i 6 regionów w dużych państwach dąży do wykorzystania go w administracji - czytamy w raporcie przygotowanym przez grupę ODF Alliance.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wydany przez ODF Alliance raport opisujący wykorzystanie standardu ODF liczy 15 stron. Znajdujemy w nim informacje na temat wykorzystania standardu w administracji i aplikacjach, oraz usprawnień w zakresie dostępności dla niepełnosprawnych i rozwoju samego standardu.

Jeśli chodzi o adaptację standardu w administracji, obecnie 5 krajów zaakceptowało plan wykorzystania go do wymiany dokumentów między agencjami rządowymi. Są to: Holandia, RPA, Malezja, Norwegia oraz Chorwacja.

Inne kraje - np. Japonia i Rosja - oficjalnie zadeklarowały, że będą preferować w swojej polityce otwarte standardy, w tym ODF. Co ciekawe, raport wymienia również Polskę jako kraj, który oficjalnie zaaprobował korzystanie z otwartych standardów, choć wielu z nas wie w jakim stopniu zobowiązania te są realizowane.

Raport wspomina również o stanach USA, które rozważają korzystanie z dokumentów ODF. Sa wśród nich m. in. California, New York oraz Texas.

Liczby dotyczące wsparcia ODF w aplikacjach robią wrażenie. Obecnie standard obsługuje ponad 40 programów. W ubiegłym roku pojawiło się też ponad 12 nowych zapowiedzi wsparcia dla ODF. Wśród programów już obsługujących ODF znajdują się procesory tekstu, programy do prezentacji, arkusze kalkulacyjne oraz systemy zarządzania treścią (CMS). Programy, w których ODF będzie wspierany w przyszłości to m. in. TextEdit od Apple oraz Word Perfetct Office X3 od Corela.

W raporcie zaznaczono również, że ODF w wersji 1.1, zatwierdzony w lutym 2007 przez konsorcjum OASIS, oferuje o wiele lepsze wsparcie dla osób niewidomych i niedowidzących. Otwarty format dokumentacji jest więc na drodze do uporania się ze swoimi najważniejszymi problemami.

Choć przedstawione w raporcie liczby ukazują świetlaną przyszłość dla ODF, to niestety nadal temu standardowi nie udało się złamać oporów wielu instytucji uzależnionych od dominujących i zamkniętych rozwiązań. Być może znaczący przełom uda się osiągnąć w roku bieżącym.

Źródło: ODF Alliance


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.