Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Każdy, kto choćby od czasu do czasu gra w karty doskonale wie, że talia składa się z 52 kart dzielących się na figury i blotki, a także 4 kolory. Opcjonalnie występują w niej dwa jokery. Nie zawsze tak było, a długa historia kart obejmuje także zdecydowanie odmienne warianty.

Początek kart

Karty do gry zostały wynalezione w Chinach pomiędzy VII a X wiekiem, jednak początkowo nie przypominały swoich współczesnych odpowiedników. Składały się z długich zwojów, dopóki nie został wynaleziony współczesny papier. Najprawdopodobniej gra w karty była wówczas papierowym odpowiednikiem popularnej gry w kości. Wiele wskazuje na to, że Chińczycy do gry używali również papierowych pieniędzy, a stąd wywodzi się podział talii na cztery kolory, odpowiadające ówczesnym monetom, sznurom monet, miriadom oraz dziesiątkom miriad. Jedna miriarda odpowiadała liczbowej wartości 10 000.

Karty w Europie

Na Stary Kontynent gra w karty zawitała dopiero w XIV wieku, przebywając z Chin za pośrednictwem Bliskiego Wschodu. Początkowo była to raczej elitarna rozrywka, ale wkrótce na popularyzację kart w całej Europie wpłynął wynalazek druku. Karty drukowane zastąpiły tym samym egzemplarze wykonywane i elegancko zdobione w sposób ręczny.

Karty, jakie znamy dziś, czyli składające się z czterech kolorów: pik, kier, trefl i karo, których talia liczy 52 egzemplarze to karty typu francuskiego. Warto jednak wiedzieć, że w poprzednich wiekach funkcjonowały obok także inne odmiany, na przykład karty typu niemieckiego, w których talia zawierała od 32 do 40 kart podzielonych na wino, trefl, żołądź i dzwonek. Z kolei w taliach typu szwajcarskiego, obok żołędzia i dzwonka występowały tarcza i róża. Kolory w kartach północnowłoskich to miecz, kielich, maczuga oraz moneta oraz dzwonek. Istniały też karty portugalskie i hiszpańskie. Co ciekawe, karty portugalskie stały się inspiracją dla kart japońskich, w których oprócz miecza, kielicha, maczugi i pełnej monety pojawiła się także moneta pusta jako piąty kolor.

Polskie karty klasyczne

Polacy nie gęsi, więc przez pewien czas nad Wisłą do gry wykorzystywano również karty typu polskiego. Występowały w nich cztery kolory – wino, czerwień, żołądź i dzwonek. W talii pojawiały się cztery figury – tuz, kralka, król, wyżnik, niżnik. Oprócz tego istniało 7 blotek numerowanych cyframi od 3 do 9. Jak na całym świecie, rodzime karty z czasem zostały wyparte przez karty typu francuskiego, co miało miejsce w XIX wieku. Dziś niekiedy polskimi klasycznymi kartami grywa się w skata, szczególnie na Śląsku.

Uwielbiasz grę w karty, również w wersji online? Odwiedź https://www.iforbet.pl/, gdzie masz do dyspozycji kilka bardzo popularnych gier!

Rodzaje talii kart: historia

Fot. Pexels

---
Źródło: Publikacja partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:












Tematy pokrewne:  

tag kartytag gra w karty