Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

RIM: Nie zgodziliśmy się na żądania Indii odnośnie BlackBerry

06-08-2010, 07:53

Władze azjatyckiego państwa chciały uzyskać dostęp do danych przesyłanych przez użytkowników BlackBerry. Indyjskie media informowały, że RIM się na to zgodziła. Ta zaprzecza.

Kanadyjska firma Research In Motion zaprzeczyła, jakoby zgodziła się na żądania władz Indii odnośnie przyznania im dostępu do swojej sieci celem kontrolowania komunikacji użytkowników BlackBerry. Takie pogłoski pojawiły się bowiem w mediach. Podkreśliła jednak, że liczy na szybkie znalezienie rozwiązania.

Władze w New Delhi obawiają się, że polityka RIM odnośnie zarządzania przepływem danych (firma posiada własne centra przetwarzania SMS-ów i wiadomości przesyłanych przez komunikator) zagraża bezpieczeństwu państwa. Z tych samych powodów od dzisiaj w Arabii Saudyjskiej użytkownicy BlackBerry nie mogą korzystać z Messengera. Blokada tej usługi, a także możliwości surfowania w internecie oraz dostępu do poczty elektronicznej, wprowadzona zostanie 11 października także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

>> Czytaj więcej: BlackBerry na Płw. Arabskim: Kolejne problemy

Rzecznik indyjskiego ministerstwa telekomunikacji potwierdził, że rozmowy z Research In Motion są w toku. Indie, zmagające się z potencjalnym zagrożeniem ze strony Pakistanu, a także części mieszkańców Kaszmiru, są niezwykle wrażliwe na punkcie własnego bezpieczeństwa. Obawiają się, że nowe technologie mogą posłużyć do walk z władzą.

RIM podkreśla, że sama nie ma dostępu do zakodowanych danych przesyłanych przez jej klientów, a Indie właśnie tego najbardziej chciały. Poza tym firma wykluczyła jakikolwiek kompromis dotyczący bezpieczeństwa użytkowników jej smartfonów - podaje Yahoo za agencją AFP.

Indie to obecnie najszybciej rosnący rynek telefonii komórkowej na świecie. Szacuje się, że użytkowników BlackBerry jest już około miliona - dla Research In Motion kraj ten ma o wiele większe znaczenie (ze względu na potencjał) niż państwa Zatoki Perskiej. Blokada części usług spowodowałaby znaczne ograniczenie atrakcyjności smartfonów, może jednak okazać się jedynym rozwiązaniem. Nie wydaje się bowiem, by Indie chciały postawić na szali własne bezpieczeństwo.

>> Czytaj także: W USA podglądają BlackBerry 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *