Rękopisy z Qumran dostępne online (wideo)

27-09-2011, 11:48

Najstarsze istniejące manuskrypty biblijne można obejrzeć w internecie, na zdjęciach o bardzo wysokiej rozdzielczości. W ten sposób niemal każdy może się przyjrzeć dokumentom, które stanowią jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych XX w.

Rękopisy z Qumran to zbiór dokumentów w języku hebrajskim, aramejskim i greckim, które zostały znalezione w latach 1947-56 w ruinach starożytnej osady położonej niedaleko brzegu Morza Martwego, na pustyni Judzkiej. Najstarsze z rękopisów mogły powstać w trzecim wieku przed naszą erą. Mieszkańcy Qumran prawdopodobnie ukryli je przed nadciągającą armią rzymską.

Teraz pięć zeskanowanych zwojów można oglądać w internecie, na stronie Muzeum Izraela. W projekcie uczestniczyła firma Google, która dostarczyła technologię przeglądania zdjęć. Zdjęcia zostały wykonane przez Ardona Bara-Hama. Ich rozdzielczość to nawet 1200 megapikseli, czyli do 200 razy więcej niż zdjęcie ze standardowego aparatu cyfrowego.

Wśród dostępnych dokumentów znalazły się: Zwój Izajasza, Zwój Świątyni, Zwój Wojny, Reguła Zrzeszenia oraz Komentarz Habakkuk.

Rękopis online i angielskie tłumaczenie
fot. Google - Rękopis online i angielskie tłumaczenie

Oglądając Zwój Świątyni, możemy zdać sobie sprawę, jak wyglądała skóra, na której spisywano dokument. Z kolei Zwój Izajasza można przeglądać rozdział po rozdziale i wers po wersie. Można również kliknąć bezpośrednio w hebrajski tekst, by otrzymać angielskie tłumaczenie, a także zostawić komentarz dla innych czytelników. Tekst manuskryptu jest także dostępny dla wyszukiwarek.

Czytaj: Komputer sprzed naszej ery znów zaskakuje

Kolekcja manuskryptów online może zainteresować nie tylko miłośników historii. Wokół tego rodzaju dokumentów zawsze wyrastają ciekawe teorie spiskowe i/lub pseudonaukowe. Nie inaczej jest z rękopisami z Qumran.

Google nie po raz pierwszy angażuje się w udostępnianie tych dóbr kulturowych, które są niezwykle cenne, ale nie doczekały się atrakcyjnej formy cyfrowej. Warto przypomnieć choćby Google Art Project, czyli projekt będący czymś więcej niż wirtualną wycieczką po muzeach.

Poniżej film prezentujący Rękopisy z Qumran online:

 

Czytaj: XIX-wieczny komputer może ruszyć (wideo)


Źródło: Google
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031