Reklama internetowa kwitnie

Michał Fura 06-11-2009, 18:06

W I półroczu 2009 r. firmy wydały na reklamę w internecie 658 mln zł. To 14 proc. więcej niż przed rokiem, mimo że cały rynek pogrążony jest w recesji i spadł o ponad 11 proc. w tym samym okresie.

Tylko rynek reklamy w internecie rośnie – wynika z badania IAB Polska i PricewaterhouseCoopers. – Rośniemy. To najważniejsza wiadomość, biorąc pod uwagę dwucyfrowe spadki w pozostałych segmentach rynku – mówi Piotr Kowalczyk, prezes Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

Cały rynek zanotował w I połowie roku 11,2-proc. spadek, a nakłady na promocję w sieci wzrosły o 14 proc., do 658 mln zł (dane z 31 firm, m.in. Onetu, Wirtualnej Polski, Interii, Naszej Klasy, sieci reklamowych oraz grup medialnych). Liczba firm w tegorocznym badaniu powiększyła się o cztery, dlatego autorzy badania policzyli też, jak wygląda wzrost, gdy pod uwagę weźmie się te same 27 firm, co przed rokiem.

>> Polska: Reklama online rośnie

– W takiej sytuacji internet zanotował 12-proc. wzrost, do 634 mln zł – mówi Marcin Kałkucki, współautor badania z PricewaterhouseCoopers. Raport uwzględnia nakłady na reklamę graficzną, e-mail marketing, ogłoszenia, a także wydatki na SEM, czyli reklamę w wyszukiwarkach. Ta ostatnia przyciąga w czasie kryzysu najwięcej reklamodawców, szczególnie z sektora MSP. Głównym graczem na tym rynku jest Google, ale walczy z nim polski Netsprint.

Więcej w Forsal.pl

Forsal.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy