Rękawiczki lateksowe: dlaczego są niezbędne w branży medycznej?

31-08-2018, 07:05

Lateksowe rękawiczki to wręcz jeden z symboli branży medycznej – tuż obok maski na twarz i stetoskopu czy lekarskiego fartucha. Prawda jest jednak taka, że bez specjalnych rękawiczek niemożliwe byłoby wykonanie wielu zabiegów – a przynajmniej wykonanie ich bez żadnych długofalowych konsekwencji, zarówno dla pacjenta jak i lekarza.

Rękawiczki lekarskie: jak sobie radzono kiedyś?

Pierwsze rękawiczki lekarskie stosowano już w XVIII w.; wykonywane były ze skóry lub dzianiny. Używanie rękawiczek podczas operacji stało się jednak rutyną znacznie później – mniej więcej dopiero na początku XX w., kiedy część lekarzy i badaczy doszło do wniosku, że przedoperacyjne mycie rąk nie jest wystarczającą formą dezynfekcji. W tym samym czasie największą popularnością cieszyły się rękawiczki gumowe, czyli... bezpośrednie prekursorki rękawiczek lateksowych. Warto pamiętać, że rękawiczki lateksowe to po prostu bardziej „współczesna” nazwa rękawiczek gumowych. Nazwa ta powstała od łacińskiego słowa latex, znaczącego tyle co sok, płyn – to z kolei miało związek z sokiem roślin kauczukowatych, którego używano do produkcji kauczuku naturalnego w przemyśle gumowym. Oczywiście niegdyś rękawiczki gumowe były stosunkowo ciężkie, a przede wszystkim – wielokrotnego użytku. Rękawiczki lateksowe są cienkie, lekkie i nadają się do użycia tylko raz.

Rękawiczki lateksowe: właściwości i zastosowania 

Materiał, z którego wykonane są rękawiczki lateksowe, ma wiele ciekawych właściwości – jest elastyczny, rozciągliwy, a jednocześnie wykazuje dużą odporność mechaniczną i chemiczną. Najczęściej rękawiczki lateksowe są wykorzystywane w celu przeprowadzenia zabiegu lub podczas diagnozowania pacjenta. Przy zakupie rękawiczek medycznych warto zwrócić uwagę na to, czy dany produkt ma odpowiednie certyfikaty i atesty. Rękawiczki lateksowe najlepiej chronią przed krwią i niebezpiecznymi chemikaliami. Osoby uczulone na lateks powinny zadbać o to, by używać specjalnej wersji rękawic.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: