Niewątpliwym sukcesem w reformowaniu polskiej służby zdrowia jest wprowadzony 8 stycznia 2020 r. obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Po tej dacie recepty w formie papierowej można wystawić w ramach importu docelowego, dla osób o nieustalonej tożsamości, recept pro auctore i pro familiae lub w przypadku braku dostępu do systemu e-zdrowie np. w związku z awarią systemu. Stosowne przepisy nie przewidują jednak kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią receptę w postaci papierowej.
Od 1 stycznia 2021 roku wchodzi nowe rozporządzenie jednak jeszcze przez kolejne 6 miesięcy do 1 lipca 2021 recepty będzie można realizować recepty papierowe na dotychczasowych zasadach. Nowoczesna, wygodna dla każdego pacjenta E-recepta jest elektronicznym dokumentem, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę. Wprowadzenie e-recepty, oprócz wiele korzyści dla pacjenta ułatwiło pracę lekarzom i farmaceutom często próbującym realizować nie zawsze czytelne recepty papierowe.
E-receptę pacjent może otrzymać w formie elektronicznej i papierowej, ma również możliwość wyboru sposobu powiadomienia. W tym celu należy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i wybrać sposób powiadomienia o e-recepcie w zakładce „Moje konto”. Do wyboru jest SMS, e-mail lub obie te opcje. W celu otrzymania papierowego wydruku e-recepty, bez konieczności logowania się do IKP należy zgłosić to lekarzowi podczas wizyty lub w trakcie e-wizyty. Lekarz elektronicznie wystawia e-receptę. Pacjent, jeśli posiada IKP otrzymuje SMS z 4 cyfrowym kodem, e-mail z załączoną w PDF informacją o e-recepcie, wydruk informacyjny. W aptece należy podać przekazany przez wystawiającego receptę lekarza kod 4 cyfrowy kod i PESEL lub okazać wydruk z kodem kreskowym na podstawie którego farmaceuta wyda przepisane leki. W trakcie e-wizyty najczęściej lekarz przekazuję pacjentowi ustnie kod 4 cyfrowy i na postawie tej informacji apteka wydaje leki.
Podstawowe zalety e-recepty to uproszczenie procedur związanych z wystawieniem, rejestracją, zakupem i rozliczeniem przepisanych leków. Lek przepisany na e-recepcie można kupić w dowolnej aptece na terenie Polski bez utraty refundacji. Nie ma ryzyka zagubienia lub zniszczenia recepty, bo jest ona zarejestrowana na Internetowym Koncie Pacjenta. Recepta jest zawsze czytelna przez co eliminuje sytuacje, w których aptekarz nie może odczytać nazwy leku i dawki. W każdej chwili można sprawdzić na IKP informacje o przepisanym dawkowaniu. E-receptę można ławo uzyskać bez wychodzenia z domu w trakcie telefonicznej konsultacji z lekarzem, co jest szczególnie ważne w przypadku chorób przewlekłych oraz podczas epidemii. Kontynuacja leczenia jest wygodna, bo z nielicznymi wyjątkami e-recepta jest ważna 365 dni od daty jej wystawienia. Terminy realizacji recept papierowych to 30 dni. Oszczędność papieru powoduje, że e-recepta to produkt ekologiczny z powodzeniem stosowany również we wszystkich placówkach należących do Grupy Scanmed na terenie całego kraju.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|