Raindrop - odpowiedź Mozilli na Google Wave? (wideo)

27-10-2009, 12:20

Raindrop to nowy projekt Mozilli, który ma połączyć e-mail, komunikator i wiadomości z serwisów społecznościowych. Komentatorzy już teraz porównują Raindrop do Google Wave, ale jeśli uważnie przyjrzymy się zapowiedziom Mozilli, to wyłoni się z nich obraz narzędzia jeszcze innego typu.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Raindrop jest projektem realizowanym przez programistów odpowiedzialnych za klienta poczty Thunderbird. W założeniach ma on pozwolić na ułatwienie konwersacji z ludźmi, z którymi chcemy utrzymać kontakt niezależnie od tego, czy konwersacje z nimi prowadzone są przez e-mail, bloga, mikrobloga czy w ramach różnych serwisów społecznościowych.

Projekt Mozilli stawia sobie ambitny cel pobierania wiadomości z różnych źródeł, inteligentnie wydobywając ważne ich części. Użytkownik ma mieć dostęp do tych treści przez przeglądarkę internetową.

Przykładowo, jeśli znajomy podsyła wiadomość z filmem z YouTube lub zdjęciem z Flikcra, to w treści użytkownik powinien zobaczyć ten film lub zdjęcie. Wszelkie powiadomienia z serwisów lub grup dyskusyjnych powinny być oddzielone od takich wiadomości.

Raindrop 0.1 - nowy eksperyment Mozilla Labs
fot. Raindrop Andy - Raindrop 0.1 - nowy eksperyment Mozilla Labs

Raindrop: czym będzie, a czym nie?

Raindrop ma być projektem otwartym (jak wszystkie eksperymenty Mozilla Labs) i wszyscy są zaproszeni do testowania i rozwijania go. Będzie można urozmaicać go dzięki rozszerzeniom. Mozilla podkreśla jednak, że Raindrop nie ma być menedżerem informacji osobistych, czytnikiem RSS lub serwisem społecznościowym. Ma być raczej systemem organizującym wiadomości.

Powyższe zapowiedzi są godne podkreślenia. Wiele osób już porównało Raindrop do Google Wave, ale wygląda na to, że projekty będą odmienne. Google Wave ma być nowym rodzajem komunikatora i będzie korzystać z własnego protokołu. W ramach projektu Raindrop nie powstanie żaden nowy protokół, jedynie narzędzie do radzenia sobie z istniejącymi już systemami przekazywania informacji. Raindrop nie będzie też niczego zastępować, podczas gdy Google Wave ma takie ambicje.

 

Raindrop - nowy eksperyment Mozilla Labs
fot. Raindrop Andy - Raindrop - nowy eksperyment Mozilla Labs

Teraz to głównie idea

Obecnie w ramach Raindrop nie udostępniono żadnej oficjalnej wersji oprogramowania do pobrania. Bardziej ciekawscy i zaawansowani w obsłudze komputera internauci mogą jednak zajrzeć na stronę Mozilla wiki, gdzie opisano jak uruchomić wczesny prototyp. Nie będzie on szczególnie interesujący dla większości internautów, może tylko dla zapalonych programistów.

Raindrop wzbudził już duże zainteresowanie, podobnie jak wcześniej Google Wave. Wygląda na to, że istnieje silne zapotrzebowanie na internetową aplikację, która zastąpi wiele różnych narzędzi. Do tej pory jednak nie pokazano wyraźnej koncepcji na łatwy w obsłudze program tego typu.

Szczegóły na temat Raindrop można znaleźć na stronach Mozilla Labs. Aby wyrobić sobie zdanie na temat projektu, warto przyjrzeć się pierwszym zrzutom z ekranu oraz filmowi poniżej.

Raindrop UX Design and Demo from Mozilla Messaging on Vimeo.


Źródło: Mozilla Labs


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.