Qualcomm ograniczał konkurencję? Ruszyły formalne dochodzenia

16-07-2015, 13:18

Qualcomm to producent układów, które mogą znajdować się np. w naszych telefonach. Komisja Europejska podejrzewa, że firma mogła nadużywać swojej pozycji na rynku i nieuczciwie walczyć z konkurencją.

W skrócie:

  • Komisja Europejska uruchomiła postępowania w sprawie praktyk firmy Qualcomm.
  • Pierwsze dochodzenie dotyczy nakłaniania klientów do używania wyłącznie produktów Qualcomm.
  • Drugie dochodzenie dotyczy zaniżania cen w celu wyeliminowania konkurencji.

Komisja Europejska poinformowała dziś o uruchomieniu dwóch postępowań w sprawie firmy Qualcomm, która dostarcza produkty i usługi istotne dla komunikacji bezprzewodowej. 

Pierwsze z uruchomionych postępowań dotyczy możliwości wykorzystania pozycji dominującej na rynku chipsetów komunikacyjnych, stanowiących istotne komponenty smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Komisja Europejska podejrzewa, że Qualcomm mógł oferować lepsze finansowe warunki współpracy tym klientom, którzy zdecydują się na korzystanie wyłącznie lub prawie wyłącznie z jego produktów. 

To pierwsze postępowanie dotyczy chipsetów zgodnych ze standardami 3G i 4G. Komisja sprawdzi, czy Qualcomm np. udzielił jakichś rabatów, które mogły ograniczyć innym firmom możliwość konkurowania na rynku.

Qualcomm
Katherine Welles / Shutterstock.com

Drugie postępowanie dotyczy chipsetów zgodnych ze standardem 3G, używanych w telefonii komórkowej. Komisja będzie sprawdzać, czy Qualcomm nie stosował tzw. "drapieżnej polityki cenowej" polegającej na sprzedawaniu chipsetów poniżej kosztów z zamiarem wyeliminowania konkurencji z rynku.  

- Uruchamiamy te postępowania, bo chcemy mieć pewność, że dostawcy nowych technologii mogą konkurować na podstawie zalet swoich produktów. Wielu konsumentów używa takich urządzeń jak telefon komórkowy czy tablet, a my chcemy wiedzieć, że ostatecznie dostają oni coś wartościowego za pieniądze. Efektywna konkurencja to najlepszy sposób by stymulować innowację - powiedziała Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji. 

Na obecnym etapie nie można przewidzieć, czym skończą się postępowania. Nie istnieje też żaden termin, w którym postępowanie musi być zakończone.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy