PTC i Centertel wspólnie zbudują mobilną sieć

17-03-2011, 11:41

Za rok działalność powinien rozpocząć podmiot, który odpowiedzialny będzie za budowę i zarządzanie wspólną siecią Polskiej Telefonii Cyfrowej oraz PTK Centertel. Wczoraj Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na powołanie nowej spółki przez wspomniane firmy.

W grudniu zeszłego roku Polska Telefonia Cyfrowa i PTK Centertel podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia spółki joint-venture odpowiedzialnej za wspólne korzystanie z infrastruktury sieciowej oraz pasm częstotliwości. Zgodnie ze wstępną koncepcją operatorzy będą mieli po 50 procent udziałów w nowo powołanej spółce. Oszczędności z tego tytułu szacuje się na kilkaset milionów złotych w perspektywie pięciu lat.

>> Czytaj więcej: PTC i PTK Centertel chcą razem korzystać z radiowych sieci dostępowych

Do zrealizowania tego planu konieczne było uzyskanie zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ta została wydana w dniu wczorajszym. Oznacza to, że oba podmioty mogą rozpocząć szczegółowe negocjacje dotyczące ostatecznych warunków umowy powołania spółki. Spółki podkreśliły w komunikacie, że współpraca ograniczy się jedynie do wybranych zagadnień technicznych.

Rozmowy powinny zakończyć się w pierwszej połowie bieżącego roku, rozpoczęcie działalności powołanej spółki przewidziane jest na rok 2012.

Sonda
Czy powołanie spółki będzie korzystne dla rynku telekomunikacyjnego?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

- Cieszymy się z dzisiejszej decyzji Urzędu. Jest ona bardzo ważna dla obu naszych firm i przełomowa dla całego rynku telekomunikacyjnego w Polsce, ale przede wszystkim jest korzystna dla klientów, którzy dzięki temu będą mieli dostęp do sieci mobilnych zapewniających większy zasięg i szybszą transmisję danych oraz do najnowszych technologii - powiedział Miroslav Rakowski, prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej.

- UOKiK zapalił zielone światło dla planowanej współpracy. Zyskamy na tym wszyscy: i operatorzy, którzy bardziej efektywnie będą mogli planować inwestycje w infrastrukturę, i klienci, bo zyskają większy zasięg usług, i państwo, gdyż infrastruktura do łączności mobilnej nie będzie dublowana jak dotychczas, lecz będzie się efektywnie uzupełniać - dodał Maciej Witucki, prezes Grupy TP.

Nowo powołana spółka zajmie się budową, zarządzaniem i utrzymaniem współdziałających sieci. Dzięki temu nie będą się one dublować, co powinno pozwolić na ograniczenie kosztów, a także przyspieszyć inwestycje w rozwój nowoczesnej infrastruktury.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy