Przejęcie patentów Nortela zatwierdzone

14-02-2012, 07:15

Nie stwierdzono, by przejęcie patentów Nortela przez firmy, które pół roku temu wygrały aukcję, miało znacząco zmienić sytuację na rynku telekomunikacyjnym.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W styczniu 2009 roku firma Nortel, kanadyjski producent sprzętu telekomunikacyjnego, zgłosił do sądu wniosek o ochronę przed wierzycielami, co jest jednoznaczne z ogłoszeniem bankructwa. By uregulować zobowiązania, została podjęta decyzja o spieniężeniu najważniejszych zasobów, w jakich posiadaniu Nortel był - patentów. Pod koniec czerwca 2011 odbyła się ich aukcja, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Czytaj także: Możecie przejmować Motorolę Mobility

Wzięły w niej udział największe firmy z branży telekomunikacyjnej - Apple, Ericsson, Research In Motion, a także Microsoft, Sony czy Google. Co ciekawe, to ostatnie przedsiębiorstwo, przegrało licytację, zgłaszając oferty równe... stałym matematycznym, jak chociażby liczba Pi. Analitycy spodziewali się, że Nortel pozyska w czasie aukcji około 1,5 mld dolarów. Potrzebnych łącznie było 2,6 mld dolarów. Tymczasem ostatecznie aukcja zakończyła się na kwocie 4,5 mld dolarów. Zwycięzcą okazało się konsorcjum firm - Apple, EMC, Ericsson, Microsoft, Research In Motion oraz Sony.

Przejęcie patentów było przedmiotem postępowania Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, który chciał wiedzieć, czy nie wpłynie to negatywnie na poziom konkurencji. Opublikowano wczoraj decyzję władz, w której stwierdzono, że jest mało prawdopodobne, by transakcja ta znacząco zmieniła sytuację na rynku.

Od momentu wygrania przez wymienione firmy aukcji część z nich złożyła publiczne oświadczenia odnośnie patentów niezbędnych z punktu widzenia powszechnych standardów - dotyczy to m.in. Microsoftu oraz Apple'a. Obie firmy zadeklarowały udostępnianie tychże na zasadach FRAND, a także że nie będą w ich odniesieniu kogokolwiek pozywały. Znacząco zmniejszyło to obawy Departamentu.

Podkreślono jednak jednocześnie, że nie ma pewności co do przyszłego wykorzystania patentów przez ich nowych właścicieli, dlatego też Departament Sprawiedliwości dalej będzie się bacznie przyglądał sytuacji, zwłaszcza na rynkach tabletów oraz smartfonów. Zapowiedział, że nie zawaha się podjąć stanowczych kroków, jeśli zauważy niepokojące działania.

Czytaj więcej: Microsoft: Kluczowe patenty zawsze będą dostępneSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.