Przeglądarka od Google już jest (wideo)

03-09-2008, 08:14

Przeglądarka internetowa od Google została wydana wczoraj, zgodnie z zapowiedziami. W produkcie znalazły się funkcjonalności przedstawione wcześniej w promocyjnym komiksie. W naszym kraju Chrome można było pobierać od godz. 21:00.

O planach dotyczących przeglądarki od Google pisaliśmy wczoraj. Tak jak zapowiadano, produkt jest dostępny pod adresem www.google.com/chrome.

Za ciekawostkę można uznać to, że Google promuje Chrome na swojej stronie głównej, na którą niechętnie dodaje nowe elementy. Swego czasu Google musiało bardzo się nagimnastykować, aby dodać link do strony z polityką prywatności, ale na promowaniu Chrome kalifornijska firma nie oszczędzała (strona główna przytyła o 63 znaki!).

Udostępniona wersja Chrome to beta dla systemu Windows. Chrome dla użytkowników Maca i Linuksa zostanie udostępniony "w najbliższych miesiącach".

Co znajdziemy w Chrome? Jest w nim wspomniany w promocyjnym komiksie menedżer procesów. Dzięki temu nie powinno dochodzić do sytuacji, gdy przeglądarka zawiesza się ze względu na problem z otwieraną kartą. Jeżeli jedna karta się zawiesza, przeglądarka i reszta kart pozostają nietknięte.

Pasek adresu Google Chrome
fot. Google - Pasek adresu Google Chrome

Ponadto Chrome wyposażono w pasek adresowy, który uzupełni tekst niezależnie od tego, czy szukamy nowej strony czy przypominamy sobie adres lub nazwę strony na której już byliśmy. Google Chrome ułatwia również zapamiętywanie stron – wystarczy zaznaczyć gwiazdkę obok paska adresowego.

Strona z kartami w Google Chrome
fot. Google - Strona z kartami w Google Chrome

Po otworzeniu nowej karty ukazują się miniaturki najczęściej używanych stron. Kojarzy się ona z funkcją Speed Dial znaną z Opery.

Tak jak zapowiadano, w Chrome jest tryb incognito podobny do funkcji InPrivateBrowsing w IE 8. Użytkownik, który chce by jego działalność w internecie nie zostawiała śladów na komputerze, może kliknąć symbol menu strony i wybrać opcję "nowe okno incognito". Po zamknięciu okna w Google Chrome historia z tej sesji nie zostanie zapisana.

Sonda
Czy wypróbujesz przeglądarkę od Google?
  • Z pewnością
  • Tylko, jeśli będę miał czas
  • Szkoda czasu
wyniki  komentarze

Firma podkreśla również, że Chrome jest projektem otwartym.

- Uważamy Google Chrome za przełomowe osiągnięcie w rozwoju przeglądarek, jednakże zdajemy sobie sprawę, że nie udałoby się nam stworzyć jej samodzielnie – mówił Linus Upson, Dyrektor Działu Inżynierii Google Inc.

Aby wspierać rozwój otwartego oprogramowania sieciowego, firma Google udostępniła kod źródłowy swojej przeglądarki. Więcej informacji na jego temat i związanego z nim projektu open source można znaleźć pod adresem www.chromium.org.

Poniżej film przedstawiający funkcjonalności Chrome


Źródło: Google
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy