Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przedsiębiorcy będą oświadczać, a nie zaświadczać

21-04-2011, 22:23

Od 1 lipca 2011 roku przedsiębiorcom ma być łatwiej. Nie trzeba będzie przedstawiać zaświadczeń, bo jak tłumaczy Waldemar Pawlak, państwo powinno ufać obywatelom.

robot sprzątający

reklama


Podpisany 20 kwietnia br. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego pierwszy pakiet ustaw dereglamentacyjnych Ministerstwa Gospodarki to w szczególności zniesienie dla przedsiębiorców zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru w Krajowym Systemie Sądowym oraz nadaniu numerów NIP i REGON.

Państwo powinno ufać obywatelom, dlatego zaświadczenia zamieniamy na oświadczenia. Zmniejszamy również liczbę zezwoleń i rejestrów w działalności firm - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

>> Czytaj też: Przedsiębiorcy nie znają prawa antymonopolowego

Sonda
Czy zmiany wprowadzone przez MG odciążą przedsiębiorców finansowo?
  • tak
  • nie, to nic nie zmieni
  • trzeba poczekać na kolejne zmiany
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Ustawa umożliwia też respektowanie przez urzędy kopii dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz kopii odpisów aktu stanu cywilnego. Także o niekaralności będzie można oświadczyć, a nie zaświadczać. Obywatele powinni być zwolnieni z ciężaru udowadniania stanu faktycznego i prawnego. Organy administracji publicznej mogą samodzielnie wymieniać się potrzebnymi informacjami lub pozyskać je drogą elektroniczną – wyjaśnia wicepremier Pawlak.

Składanie oświadczeń będzie możliwe także tam, gdzie dziś obywatele mają obowiązek przedkładać zaświadczenia o dochodach, niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego i składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sytuacjach uzasadnionego podejrzenia oświadczenia nieprawdy dany organ będzie mógł je zweryfikować, uzyskując informacje od właściwego urzędu skarbowego lub ZUS.

Obecnie MG przygotowuje drugi pakiet deregulacyjny, w którym proponuje m.in.: skrócenie terminu oczekiwania na zwrot VAT z 60 do 30 dni, wydłużenie terminu na zapłacenie podatku VAT w imporcie, umożliwienie występowania do MF o zmianę indywidualnej interpretacji podatkowej, zniesienie obowiązku uzyskiwania potwierdzenia otrzymania korekty faktury oraz wydłużenie terminu na wykorzystanie zaległego urlopu z 31 marca do 31 lipca następnego roku.

>> Czytaj też: BCC: Fiskus karze uczciwych przedsiębiorców

Zmiany mają być korzystne zarówno dla obywateli, jak i państwa. Oprócz oszczędności czasu, ma to być także oszczędność finansowa. Waldemar Pawlak szacuje, że w przypadku ZUS przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nawet 250 mln zł, a brak wymogu wydawania przez gminy zaświadczeń pozwoli zredukować koszty nawet o 5 mld zł rocznie. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca br.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E