Programy Google w trybie offline

31-05-2007, 07:06

Firma Google chce, aby jej programy działające w przeglądarce były użyteczne również wtedy, gdy użytkownik nie może łączyć się z Siecią. W tym celu gigant wprowadzi nową technologię o nazwie Google Gears, którą już teraz można wypróbować w aplikacji Google Reader.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Google Gears to rozwiązanie, które ma umożliwić korzystanie z internetowej aplikacji (np. klienta e-mail, kalendarza) w trybie offline, po uprzednim zainstalowaniu wtyczki w przeglądarce internetowej.

Oficjele Google mówią, że Google Gears wypełnia istotną dla nich lukę, bo nawet najbardziej funkcjonalne programy działające w przeglądarce nie gwarantują nieprzerwanego dostępu do Sieci. Google Gears może się też przydać osobom korzystającym z łączy dial-up oraz użytkownikom urządzeń przenośnych.

Co ważne, technologia Google Gears zostanie udostępniona na zasadach open source, a więc inni deweloperzy będą mogli ja wykorzystać w swoich produktach. Już zdecydowały się na to firmy Adobe Systems, Mozilla oraz Opera Software.

W tej chwili jedyną aplikacją, w której można wypróbować Google Gears jest czytnik RSS Google Reader. Jego użytkownicy zapewne zauważyli już nowy link Offline umieszczony w prawym górnym rogu ekranu. Kiedy klikniemy w ten link ukaże się nam okienko informujące o możliwości zainstalowania Google Gears. Kiedy się na to zdecydujemy musimy jeszcze zgodzić się na warunki regulaminu i rozpocznie się instalacja xpi (jeśli mamy zablokowane wyskakujące okienka, należy zezwolić przeglądarce na ich wyświetlanie).

Po ponownym uruchomieniu przeglądarki i odwiedzeniu Google Readera zostaniemy zapytani o to czy chcemy korzystać z Google Gears. Jeśli się zgodzimy, to w Google Readerze, w miejscu gdzie wcześniej był link Offline zobaczymy ikonę przedstawiającą zieloną strzałkę skierowaną w dół. Jej naciśniecie spowoduje pobranie treści udostępnianych w kanałach RSS, które będziemy mogli swobodnie przeglądać. Na Ubuntu z przeglądarką Firefox 1.5.0.11 wszystko działało bez większych problemów.

Wiceprezes Google Jeff Huber powiedział agencji Associated Press, że Google Gears może się pojawić w następnej kolejności w Gmail, kalendarzu Google, a nawet w narzędziach biurowych Google. Analitycy zwrócili uwagę szczególnie na tę ostatnią propozycję. Jeśli Google rzeczywiście będzie stanie zaoferować narzędzia biurowe działające także offline, to konkurencja z Microsoftem (do której Google się nie przyznaje) bardzo się zaostrzy.

Następny artykuł » zamknij

iTunes: Muzyka bez DRM


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.