Prawa autorskie: Ułatwione licencjonowanie i dyscyplina OZZ na celowniku KE

11-07-2012, 13:43

Organizacje zbiorowego zarządzania (np. ZAiKS, ZPAV, STOART itp.) mogą szkodzić rynkowi praw autorskich, wstrzymując należne wynagrodzenia, utrudniając zakup licencji lub stosując nieprzejrzyste opłaty. Komisja Europejska chce się z tym problem uporać dzięki nowej dyrektywie.

Wczoraj Dziennik Internautów pisał, że Komisja Europejska zechce utemperować organizacje zbiorowego zarządzania (OZZ). Informacje na ten temat podawał Reuters, a dziś możemy zobaczyć ich potwierdzenie. Komisja Europejska rzeczywiście przedstawiła projekt przepisów "modernizujących OZZ", które mają uczynić te organizacje bardziej efektywnymi i przejrzystymi.

Jest to inicjatywa godna uwagi z tego powodu, że dotyczy realnego problemu przemysłu praw autorskich (nie tylko muzyki). W ostatnich latach ten przemysł oraz stojący po jego stronie politycy zajmowali się głównie walką z piractwem. Nie zwracano jednak dużej uwagi na pośredników, jakimi są organizacje zbiorowego zarządzania, a są to pośrednicy kłopotliwi.

Czytaj: Sąd: zmowa ZAiKS i SFP ograniczała konkurencję

W Polsce obserwowaliśmy już  postępowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciw ZAiKS, SFP i SAWP. Próby zbierania pieniędzy za muzykę na licencji Creative Commons również nie świadczą dobrze o polskich OZZ.

Komisja Europejska jest zdania, że niektóre OZZ nie radzą sobie z zarządzaniem prawami autorskimi online, szczególnie w kontekście rynku transgranicznego. Dlatego KE chce opracować standardy, jakie będą musiały spełnić te organizacje, które chcą licencjonować muzykę na rynku unijnym.

W praktyce może to oznaczać ułatwienie procedur zakupu licencji na muzykę, która będzie udostępniana w ramach usług online. Co więcej, posiadacze praw mają zyskać głos w kwestii zarządzania tymi prawami.

Przepisy będą też wymagać szybszego wypłacania pieniędzy posiadaczom praw (do 12 miesięcy po zakończeniu roku obrachunkowego), jasnego prezentowania informacji o środkach zebranych dzięki sprzedaży licencji, rocznych raportów przejrzystości oraz dostarczania dodatkowych informacji posiadaczom praw oraz ich partnerom biznesowym.

Sonda
Czy Komisji Europejskiej uda się zdyscyplinować OZZ?
  • tak
  • tylko troszeczkę
  • nie
wyniki  komentarze

Państwa członkowskie zostaną też zobowiązane do opracowania mechanizmów rozwiązywania sporów między OZZ a posiadaczami praw. Paradoksalnie OZZ mogą na tym wszystkim zyskać - być może zaufanie do ich działalności się zwiększy.

Obecnie zaufanie do OZZ jest ograniczone. Z szacunków organizacji Younison zajmującej się interesami muzyków wynika, że OZZ mogą wstrzymywać nawet 95% pieniędzy należnych artystom. W przeprowadzonej wczoraj sondzie Dziennika Internautów dotyczącej OZZ do czasu pisania tego tekstu głos oddało 108 osób. Aż 98% głosujących uznało, że OZZ to "zbędna narośl na przemyśle rozrywkowym".

Więcej informacji o proponowanej dyrektywie można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Czytaj: Dlaczego antypiraci nie walczą z nadużywaniem praw autorskich?


Źródło: Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31