Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Unia utemperuje organizacje zbiorowego zarządzania? No nareszcie...

10-07-2012, 09:07

Jeśli artysta nie dostaje pieniędzy za muzykę, nie jest to wina piratów, ale efekt opieszałości tzw. organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ), np. ZAIKS, ZPAV itp. Te organizacje chętnie zbierają pieniądze i niechętnie wypłacają je twórcom. Komisja Europejska chciałaby to zmienić.

robot sprzątający

reklama


Organizacje takie, jak ZAiKS, ZPAV, FOTA czy SFP, często mówią, że reprezentują artystów. Nawet politycy często mówią po spotkaniach z ich przedstawicielami, że "rozmawiali z artystami". Prawda jest jednak taka, że te organizacje reprezentują tylko siebie i swoje własne interesy. Potrafią natomiast szkodzić użytkownikom praw autorskich, artystom i czasem nawet wydawcom.

Te organizacje zbiorowego zarządzania (OZZ) twierdzą, że są jedynie pośrednikami, którzy zbierają pieniądze od użytkowników praw autorskich i wypłacają je artystom. Problem jednak w tym, że zbieranie pieniędzy odbywa się bardziej skrupulatnie niż ich wydawanie posiadaczom praw. Co odważniejsi artyści mówią o tym głośno, ale problemem artystów jest poniekąd to, że nie ma organizacji branżowych reprezentujących ich interesy. Często mówi się, że to OZZ reprezentują ich interesy, ale w istocie tak nie jest.

Czytaj: CETA to nowa ACTA, a może nie całkiem nowa?

Wczoraj natomiast Reuters podał, że Komisja Europejska ma w środę przedstawić propozycje przepisów, które zdyscyplinują OZZ. W projekcie przepisów jest podobno mowa o tym, że kiepskie zarządzanie zebranymi pieniędzmi osłabiło znaczenie praw autorskich w Unii Europejskiej. Nowe prawo ma:

  • skracać okres na wypłatę należnych środków (do 12 miesięcy po zakończeniu roku obrachunkowego);
  • skłonić OZZ do przejrzystego informowania o należnych opłatach;
  • skłonić OZZ do ułatwienia kupna licencji na muzykę stronom internetowym;
  • ustalić nadzór nad OZZ ze strony artystów;
  • zmusić OZZ do oddzielenia wpływów z opłat licencyjnych od inwestycji.

Więcej informacji od Reutersa można znaleźć w tekście pt. EU drafts bill to speed up music copyright pay, natomiast już w środę przekonamy się, czy rzeczywiście Komisja przedłoży projekt.

Jeśli mowa o przedstawicielach artystów, jedną z pierwszych organizacji tego typu jest Younison. Z szacunków tej organizacji wynika, że OZZ mogą wstrzymywać nawet 95% pieniędzy należnych artystom Nie 20%, nie 50%, ale niemal wszystkie środki, jakie powinny trafić do prawdziwych twórców. W tym kontekście dyskutowanie o ACTA czy innym CETA wydaje się irracjonalne. Demonizowana przez OZZ wymiana plików w internecie nie wiąże się z wstrzymywaniem pieniędzy artystów, natomiast działalność OZZ na tym właśnie polega.

Sonda
Organizacje zbiorowego zarządzania to...
  • instytucje ratujące kulturę przed upadkiem
  • zbędna narośl na przemyśle rozrywkowym
  • coś, co mnie nie obchodzi
wyniki  komentarze

W Polsce mogliśmy wielokrotnie obserwować interwencje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawach dotyczących OZZ. Pamiętacie zmowę ZAIKS i SFP dotyczącą stawek za korzystanie z filmów? A może pamiętacie umowy SAWP z artystami, które skonstruowano tak, by ograniczać konkurencję? Powiedzmy szczerze, że OZZ mają pecha do współwystępowania z pewnymi patologiami. Nie wspominam już nawet o zbieraniu pieniędzy za utwory na licencji Creative Commons.

Oczywiście nie można powiedzieć, że wszystkie problemy środowiska artystycznego wiążą się z OZZ. To jeden z wielu problemów. Będzie jednak dobrze, jeśli ktoś zacznie ten problem dostrzegać. Obecnie żyjemy w świecie, w którym za pobranie kilku piosenek na własny użytek można zapłacić gigantyczne odszkodowanie, ale wstrzymywanie czyjegoś wynagrodzenia pod szyldem OZZ jest w pełni akceptowane.

Czytaj: ZAiKS: Nie straciliśmy pieniędzy artystów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Reuters



Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik