Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Porady prawne w Internecie – czy można zaufać wirtualnemu specjaliście?

31-05-2013, 16:33

Rzymska paremia ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi, w dzisiejszych czasach wcale nie straciła na swej aktualności. Prawdą jest jednak, że tylko nieliczni obywatele naszego kraju znają swoje prawa. Mimo wielu akcji uświadamiających, na przykład w zakresie prawa pacjenta (np. „Rodzić po ludzku”) czy prawa rodzinnego („Słowa ranią na całe życie”), bardziej szczegółową znajomość przepisów pozostawiamy specjalistom. Nic dziwnego, kruczki prawne potrafią się ukryć przed wprawionymi mecenasami, a co dopiero przed laikiem. Zgodnie z duchem czasów pewna część porad prawnych przeniosła się do Internetu, gdzie po wpisaniu „porady prawne online” wyświetla się długa lista kancelarii oferujących takie usługi. Czy można zaufać wirtualnemu radcy prawnemu?

prawo młotek

Na pewno nie bez sprawdzenia jego kompetencji. Porady prawne często udzielane są na stronach stowarzyszeń i fundacji, których działalność można sprawdzić, i którym w pełni można zaufać. Jako specjaliści w swojej dziedzinie mogą służyć szczegółową radą. Korzystanie z takiej usługi często jest darmowe.

W Internecie roi się również od odpłatnych ofert. Mogą się one okazać świetnym rozwiązaniem, nie bądźmy jednak zbyt łatwowierni. Warto sprawdzić, czy pod wskazanym adresem faktycznie mieści się kancelaria, czy podany telefon jest prawdziwy. Radca prawny na naszą prośbę zobowiązany jest również przedstawić nam dokumenty uprawniające go do wykonywania zawodu. Jego wiarygodność można również sprawdzić w Krajowej Izbie Radców Prawnych.

Z jakim pytaniem najlepiej zwrócić się do radcy prawnego? Na początek sprawdźmy zakres jego usług i to, w jakim prawie się specjalizuje. Doradztwo prawne to przecież bardzo wiele gałęzi prawa, a niektóre z nich – jak na przykład prawo cywilne – to bardzo obszerne dziedziny.

prawo okulary

Porady prawne online są bardzo wygodnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi nam o rozwianie konkretnej wątpliwości z danej dziedziny, gdy nasze pytanie nie zakłada wielu wariantów. Na przykład prawo pracy i związane z nim kwestie - jeżeli chcemy wiedzieć jakie prawa pracownicze należą się nam ze względu na podpisaną umowę. Albo czy zachowanie lekarza podczas naszego zabiegu było zgodne z przepisami. Jeżeli sprawa jest bardziej skomplikowana, jak choćby podział majątku, warto jednak spotkać się osobiście, by sprawę przedyskutować i poznać wszystkie jej niuanse.

Podobnie w przypadku takich spraw jak zakładanie spółek. Wszędzie, gdzie potrzebujemy szczegółowej strategii i gdzie sprawy wymagają dokładnego omówienia – skontaktuj się z radcą prawnym osobiście.

Nie zmienia to faktu, że obecnie niemal każda kancelaria w podawanych danych teleadresowych wymienia adres, telefon i e-mail, co sprawia, że ze swoim radcą prawnym masz usprawniony kontakt – również za pośrednictwem Internetu. Pamiętaj, że najlepiej szukać pomocy u sprawdzonych źródeł. Przed skorzystaniem z oferty zamieszczonej w sieci – zrób małe, prywatne śledztwo.

prawo książki


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *