Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nietuzinkowe i nowoczesne elewacje coraz częściej stają się istotnym tematem rozważań podczas budowy domu. Niniejszy artykuł zawiera kilka zestawień materiałów, które z całą pewnością mogą stanowić nowoczesny rodzaj elewacji.

Cegła jest jednym z najpopularniejszych materiałów do wykańczania profesjonalnych i nowoczesnych elewacji. Mimo jej popularności, w zależności od projektu może wyglądać bardzo oryginalnie i niepowtarzalnie. Oprócz ciekawego wyglądu wizualnego, zważywszy na jej właściwości - wykończenie budynku cegłą daje bardzo trwały efekt. Cegła klinkierowa idealnie sprawdzi się w takich miejscach, które są szczególnie narażone na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

nowoczesne elewacjeCegła i tynk

Zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i budownictwie domów jednorodzinnych najczęściej można spotkać połączenie cegły z tynkiem. Cegła w takim zestawieniu może występować jedynie jako dodatek dekoracyjny, służący do podkreślenia niektórych elementów domu. Cegła jest materiałem bardzo trwałym i odpornym na czynniki zewnętrzne, dlatego tak często pojawia się w częściach cokołowych budynku jako forma zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli chodzi o tynk, jest to jeden z najtańszych materiałów elewacyjnych. Jednak należy zwrócić uwagę na jego szybką eksploatację i dodatkowe koszty związane z jego naprawą. Aby ściany z tynku jak najdłużej nam służyły, warto zabezpieczyć je dodatkowo cegłą klinkierową lub licową w miejscach szczególnie podatnych na zniszczenia. Do tych najbardziej narażonych na uszkodzenia miejsc można zaliczyć część cokołową i część naziemną budynku. Kiedy decydujemy się na wykończenie domu cegłą i tynkiem, pamiętajmy o dokładnym zabezpieczeniu łączeń między nimi. Odpowiednie zabezpieczenie tych miejsc zapobiegnie pęknięciom oraz kruszenia się ściany w przyszłości.

Cegła i drewno

Zestawienie cegły i drewna to koncepcja wykorzystywana najczęściej, by nadać budownictwu styl rustykalny, szczególnie gdy do tego celu wykorzystamy cegły ręcznie formowane oraz naturalne drewno lub jego imitację. Oba materiały można wykorzystać w różnych proporcjach, natomiast najczęściej drewno wykorzystuje się do wyeksponowania niektórych elementów domu. Elementy drewniane zaleca się kłaść na te części obiektu, które nie mają bezpośredniego podparcia o podłoże.

Rzadziej spotkać można budowle w całości wykończone drewnem, ze względu na wysokie koszty, które niekoniecznie przekładają się na trwałość elewacji. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na na okładzinę drewnianą, należy pamiętać o zabezpieczeniu elewacji przed wpływem negatywnych czynników zewnętrznych. Cegłę lub płytki kładzie się w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia.

Cegła i kamień

Oba te materiały mają podobne właściwości pod względem odporności i wytrzymałości. Wykorzystuje się je zarówno w budownictwie przemysłowym, tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Cegły klinkierowe o gładkiej fakturze mają bogatą paletę kolorów, od bieli, czerwieni do szarości i czerni. Połączenie tego rodzaju cegieł z granitem nada budowli charakter nowoczesności i elegancji. Natomiast cegły licowe ręcznie formowane oraz naturalny kamień podkreślą tradycyjność i prostotę projektu. Zastosowanie kamienia jedynie w niektórych miejscach dla dekoracji, np. na kolumnach czy cokołach obiektu, daje efekt dostojności i masywności budowli.

Artykuł poleca firma zajmująca się tworzeniem nowoczesnych elewacji www.jam-pol.eu


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *