Polski łazik pomoże w misji ExoMars 2018

27-04-2012, 14:33

Łazik Magma White z Torunia posłuży jako platforma testowa dla francuskiego georadaru Wisdom, który poleci na Marsa w roku 2018. Testy urządzenia odbędą się na przełomie kwietnia i maja w austriackich jaskiniach masywu Dachstein.

Polskie łaziki marsjańskie nie tylko wygrywają międzynarodowe konkursy i uczestniczą w internetowych projektach edukacyjnych, ale będą też miały swój wkład w przygotowania do badań Czerwonej Planety.

Dzięki staraniom stowarzyszenia Mars Society Polska oraz zespołu firmy ABM Space Education, polski łazik Magma White został wybrany przez Austriackie Forum Kosmiczne, organizatora oficjalnych testów georadaru Wisdom, który poleci na Marsa z łazikiem Exomars. Poza tym urządzeniem specjalnym testom zostanie poddana również najnowsza wersja skafandra kosmicznego Auoda oraz system zdalnego zarządzania misją z centrum kontroli w Insbrucku.

Czytaj: Polski łazik marsjański sterowany przez internet (wideo)

Test sterowania łazikiem Magma White zostanie przeprowadzony przy pomocy skafandra, komend głosowych i specjalnej rękawicy. Głównym zadaniem polskiego łazika będą wspólne pomiary geofizyczne z zespołem francuskiego georadaru Wisdom.

Łazik Magma White został dostosowany do testów dzięki współpracy technologicznej ABM Space Education oraz firm TME i Archimedes, które dostarczyły specjalistycznych komponentów. Na opracowanie wyników symulacji złożony został wniosek o grant naukowy wraz z zespołem dr. Natalii Zalewskiej z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dla ABM SE misja stanowi część programu rozwoju zdalnego symulatora marsjańskiego ReMY.

Więcej o testach w Dachstein można znaleźć na stronie ABM Space Education. Bezpośrednią relację z wydarzenia będzie można śledzić pod adresem mission.oewf.org.

Czytaj: Polski łazik najlepszy na świecie!


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031