Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polska wśród państw "pozostających w tyle" jeśli chodzi o cyfryzację społeczeństwa

25-02-2016, 10:19

Polska jest na 22. miejscu w Europie jeśli chodzi o poziom "cyfryzacji" gospodarki i społeczeństwa. Tak wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską raportu dotyczącego indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI).

robot sprzątający

reklama


Komisja Europejska opublikowała dziś kolejne wyniki dotyczące informatyzacji różnych krajów. Są one wyrażone Indeksem gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI). Właściwie to chodzi o coś więcej niż informatyzację, bo indeks DESI mówi o ogólnym poziomie cyfryzacji gospodarki i społeczeństwa. Przy badaniu bierze się pod uwagę 30 wskaźników odnoszących się do łączności w danym kraju, kompetencji społeczeństwa, popularności internetu, cyfrowych usług publicznych i in. 

Unia idzie do przodu, ale nierówno

Z najnowszego badania wynika, że:

  • Cała Unia Europejska robi postęp w "cyfryzacji", ale odbywa się to powoli. 
  • Dania, Holandia, Szwecja i Finlandia ciągle są krajami prowadzącymi w rankingu. 
  • Zmniejszyła się różnica między państwem czołowym (Dania) i ostatnim (Rumunia).
  • Największymi postępami mogą się pochwalić: Holandia, Estonia, Niemcy, Malta, Austria i Portugalia. 
  • Najbardziej zinformatyzowane kraje w UE są również liderami cyfryzacji na całym świecie. 
  • Rośnie liczba osób z wykształceniem informatycznym, ale mimo to niemal połowa Europejczyków wciąż nie ma podstawowych umiejętności cyfrowych takich jak używanie skrzynki pocztowej. 
  • Choć większość Europejczyków robi zakupy online to tylko 16% małych i średnich firm sprzedaje produkty i usługi online
  • Usługi e-administracji są rozwijane, ale użytkowników wcale szybko nie przybywa. E-administracja nadal jest niepopularna. 

Polska wśród państw "pozostających w tyle"

Te wszystkie wnioski są ciekawe, ale Polaków będzie interesowało coś innego. Gdzie w tym wszystkim jest Polska? Jak wygląda nasza cyfryzacja w porównaniu do innych państw? 

Część odpowiedzi znajdziecie na poniższym wykresie (można kliknąć by powiększyć).

Wykres DESI

Jak widzicie, Polska jest na 22. miejscu w Europie (7. od końca). Jesteśmy wyraźnie poniżej unijnej średniej, zaznaczonej na wykresie jako EU28. 

Należy też dodać, że jesteśmy wśród krajów rosnących wolniej niż UE jako całość. Dlatego w DESI 2016 Polska została zaliczona do grupy państw "pozostających w tyle". Inne kraje z tej grupy to: Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Grecja, Francja, Węgry i Słowacja.

Wykres poniżej pokazuje jak zmieniał się DESI dla Polski w latach 2014-2016 (niebieska linia). Na wykresie poniżej został on pokazany razem z wykresem wzrostu średniego unijnego DESI (czerwona linia). 

DESI - wzrost w Polsce i w UE

Kolejny wykres pokazuje osiągnięcia Polski w poszczególnych obszarach (kolor niebieski) w porównaniu ze średnią UE (kolor czerwony) oraz z innymi krajami, które zostały zaliczone do "pozostających w tyle" (kolor szary).

 DESI - wykres obszarowy

Aby lepiej zrozumieć powyższy wykres objaśnimy krótko jak rozumieć poszczególne obszary. 

  • Łączność (Connectivity) - dotyczy rozbudowania infrastruktury szerokopasmowego internetu oraz jej jakości. 
  • Kapitał ludzki (Human Capital) - dotyczy kompetencji społeczeństwa, zarówno tych podstawowych jak i zaawansowanych. 
  • Używanie internetu (Use of internet) - dotyczy działań obywateli online, nawet takich jak korzystanie z muzyki czy gier, ale też korzystania z bankowości online itd. 
  • Integracja technologii cyfrowych (Integration of Digital Technology) - dotyczy cyfryzacji działań firm.
  • Cyfrowe usługi publiczne (Digital Public Services) - dotyczy e-administracji. 

Co jest do zrobienia?

W polskim społeczeństwie również widać nierówny rozwój. Przykładowo jeśli chodzi o mobilną łączność szerokopasmową to Polska jest na 5. miejscu w UE. Mimo to tylko 57% gospodarstw domowych ma stacjonarne szerokopasmowe połączenie z internetem (26. miejsce w UE).

Według autorów badań w porównaniu z innymi obywatelami UE Polacy mają opory przed korzystaniem z sieci (ma zaledwie 65% "regularnych użytkowników" internetu). Wskaźnik zaledwie 40% osób posiadających podstawowe umiejętności cyfrowe plasuje Polskę na 24. miejscu w UE. Aktywne wykorzystanie e-administracji utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie i zaledwie 22 % użytkowników internetu składa formularze elektroniczne (21 miejsce w UE).

Wypada zakończyć pozytywnym akcentem. W roku 2016 uzyskany przez Polskę indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego wyniósł 0,43. Rok wcześniej wyniósł 0,42 (po odpowiednim przeliczeniu uwzględniającym aktualizację wskaźników bazowych). Nigdy nie byliśmy cyfrową potęgą, ale rośniemy, nawet jeśli nie rośniemy tak szybko jak byśmy chcieli! Pora zapracować na przyzwoity DESI 2017! Uporządkowanie polskiej e-administracji może być jednym z kroków w tym celu. 

Czytaj także: Jeden portal, połączone rejestry, e-identyfikacja - Ministerstwo Cyfryzacji planuje e-porządki


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E