Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polska ponownie na liście parszywej dwunastki

26-01-2006, 20:48

Sophos opublikował raport ukazujący dwanaście najbardziej spamogennych krajów. Niestety, Polska utrzymała się w niechlubnej czołówce, a nawet przesunęła nieco w górę na liście największych spamerów.

robot sprzątający

reklama


Eksperci z Sophos przeanalizowali miliony wiadomości z całego świata zakwalifikowanych jako spam i odkryli, że chociaż Stany Zjednoczone plasują się na pierwszym miejscu na liście największych spamerów, to powoli ograniczają swój "wkład" w globalne e-mailowe śmietnisko.

Z innych wniosków przytoczyć należy wzrost spamu w językach innych, niż angielski, z których większość wysyłana jest przez olbrzymie botnety, tzw. sieci zombie, czyli setki przejętych przez cyberprzestępcę komputerów, których użytkownicy nie są świadomi, w jak niecnym procederze uczestniczą.

Poniżej lista krajów, z których pochodzi najwięcej spamu.

1. United States 24,5%
2. China (inc Hong Kong) 22,3%
3. South Korea 9,7%
4. France 5,0%
5. Canada 3,0%
6. Brazil 2,6%
7. Spain 2,5%
8. Austria 2,4%
9. Taiwan 2,1%
10. Poland 2,0%
10. Japan 2,0%
12. Germany 1,8%

Wkład innych państw w światowe śmietnisko wiadomości e-mail obliczany jest na 20,3%. Polska uplasowała się prawie na końcu listy, zajmując miejsce dziesiąte na równi z Japonią. W ciągu minionego roku nasz kraj przesunął się zatem nieco do góry na liście parszywej dwunastki, choć jeśli spojrzymy na procentową ilość wysłanego z Polski spamu, to wzrosła ona prawie dwukrotnie - z 1,2% według raportu opublikowanego w kwietniu ubiegłego roku, do 2% obecnie.

Warto jednak podkreślić, że badanie nie wskazuje, czy spam w naszym kraju to wiadomości wysyłane w języku polskim, czy po prostu uczestnictwo polskich komputerów w sieciach zombie przesyłających anglojęzyczne śmieci.

Sophos zaleca by internauci na bieżąco aktualizowali swoje oprogramowanie, zwłaszcza system operacyjny, do najnowszych dostępnych wersji. Dobrym pomysłem na ochronę przed włączeniem do botnetu jest również zainstalowanie oprogramowania antywirusowego i firewalla, wraz z jego poprawną konfiguracją.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Sophos