Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polska chmura obliczeniowa startuje w wersji komercyjnej. Czy Oktawave ma szanse na globalny sukces?

informacja prasowa 06-11-2012, 14:27

Oktawave, polska platforma chmury obliczeniowej należąca do Grupy K2, po sześciu miesiącach testów beta startuje w wersji komercyjnej. To oznacza, że klienci z Polski i całego świata będą mogli korzystać bez ograniczeń z zasobów obliczeniowych dostępnych na żądanie. Czym wyróżnia się Oktawave i czy ma szanse na międzynarodowe uznanie?

Octawave

Dlaczego właśnie chmura?

Chmury obliczeniowe zdobywają coraz więcej zwolenników nie tylko w świecie IT, ale również wśród przedstawicieli biznesu. Niosą ze sobą zmianę w myśleniu o korzystaniu z zasobów teleinformatycznych, która wprowadza do świata przedsiębiorczości oszczędności i możliwość szybkiego reagowania na zmiany rynkowe. Co sprawia, że chmura obliczeniowa jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim należy pamiętać o trzech aspektach:

  1. dostępności zasobów na żądanie (nawet duża, wieloserwerowa infrastruktura może być dostępna w kilka minut),
  2. automatycznej skalowalności (chmura sama powiększa lub zmniejsza moc serwerów użytkowników oraz ich liczbę w zależności od stopnia obciążenia),
  3. rozliczanie w cyklu godzinowym (dowolną infrastrukturę serwerową można wynająć dokładnie na godziny).

Choć w Polsce do tej pory wielu graczy na rynku hostingowym posługuje się pojęciem chmury obliczeniowej, to zdecydowana większość z nich sprzedaje po prostu serwery wirtualne, znane jako VPS. Użytkownicy z Polski, których potrzeby nie mogą być zaspokojone przez tego typu usługi podstawowe, musieli szukać dostawców poza granicami naszego kraju, korzystając z usług firm takich, jak Amazon czy Rackspace. Bardzo często rodziło to jednak ograniczenia spowodowane rygorystycznymi przepisami prawnymi dotyczącymi przetwarzania i ochrony danych osobowych.

Co wyróżnia Oktawave?

Oktawave zmienia ten stan rzeczy. Od dziś klienci indywidualni i biznesowi będą mogli skorzystać z zasobów prawdziwej chmury obliczeniowej z centrum danych zlokalizowanym w Polsce. Chmury prawdziwej, bo zaspakajającej następujące potrzeby użytkowników:

  • Autoskalowanie. Dzięki unikatowemu mechanizmowi obserwowania obciążenia i zapotrzebowania na moc obliczeniową Oktawave w dynamiczny sposób zmienia parametry serwerów w górę lub w dół. W połączeniu z load balancingiem gwarantuje to płynne i stabilne działanie usług bez względu na okoliczności.

  • Dostępność na żądanie. Średni czas potrzebny na założenie konta i uruchomienie instancji serwerowej to około 6-7 minut. Ten czas skraca się do około 2 minut, kiedy użytkownik ma już założone konto.

  • Rozliczenia godzinowe. Użytkownicy są rozliczani z dokładnością do godziny działania instancji serwerowej, w każdej chwili można ją wyłączyć - billing przestanie naliczać wówczas koszty aż do momentu ponownego jej włączenia. Dodatkowo każdy użytkownik może z łatwością porównać ceny Oktawave i innych rynkowych graczy i przekonać się, ile może zaoszczędzić na migracji serwera do Oktawave.

  • Obiektowy storage. Użytkownicy Oktawave mogą zapisywać w chmurze dowolnie duże pliki i udostępniać je w systemach obsługujących API klasy REST. Storage w Oktawave jest kilkadziesiąt razy tańszy i wydajniejszy niż np. Amazon S3 czy Dropbox. Dodatkowo storage Oktawave jest kompatybilny z otwartym standardem OpenStack Object Storage.

  • Bezpieczeństwo i wsparcie. Użytkownicy w bardzo szczegółowy sposób kontrolują, kto i na jakich warunkach ma dostęp do danych przechowywanych w chmurze, a także tworzą wewnętrzne segmenty sieci, bez dostępu do sieci publicznej. Oktawave to również wysoko dostępne środowisko przetwarzania danych (bazujące na koncepcji węzłów storage'owych), w którym rekonfiguracja lub wymiana elementów infrastruktury nie wpływa na działanie poszczególnych elementów. Oktawave świadczy również usługi wsparcia przez różne kanały komunikacyjne.

Czy jest najszybsza?

Maciej Kuźniar, OctawaveOktawave to szybkość. W zakresie dostępu do danych podczas testów w środowisku laboratoryjnym udało się osiągnąć wydajność na poziomie 1 000 000 IOPS dla pojedynczej instancji wyposażonej w 32 GB RAM oraz 16 VCPU (w trakcie testu random read) oraz 3 GB/s ciągłego transferu danych (dla odczytu oraz zapisu). To oznacza, że standardowa instancja Oktawave oferuje wydajność od kilkuset do kilku tysięcy razy większą od obecnych na rynku rozwiązań oferowanych np. przez Amazon czy Rackspace.

- Nasz scenariusz testowy zakładał działanie tysiąca użytkowników, którzy generują 10 tys. zapytań z wykorzystaniem metody GET. Nie mogliśmy przetestować 100 tys. zapytań, ponieważ zarówno Amazon, jak i Rackspace nie radziły sobie z taką liczbą jednoczesnych zapytań. Co się okazało? Nasze instancje wykorzystujące Tier-3 obsługują ponad 14 tys. zapytań na sekundę przy zachowaniu średniego czasu obsługi jednego żądania na poziomie 0,07 s. To ponad dwa razy lepiej niż Amazon - komentuje testy Maciej Kuźniar, dyrektor zarządzający Oktawave.

System obsługujący dostęp do danych jest w tej chwili przedmiotem wniosku patentowego. To oznacza, że Oktawave może stać się na dziś jedyną tak wydajną platformą chmury obliczeniowej na świecie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E