Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Tegoroczny wzrost sprzedaży półprzewodników jest symboliczny, nie przekroczy jednego procenta. Liderem pozostał Intel, który ma jednak za sobą rewelacyjne dwanaście miesięcy.

302,05 mld dolarów - tyle wart jest, zdaniem Gartnera, globalny rynek półprzewodników w roku 2011. Jest to kwota o 0,9 proc. wyższa niż w roku poprzednim. Firma podkreśla, że początek roku zapowiadał się optymistycznie, jednak kolejne miesiące weryfikowały prognozy - słabło zapotrzebowanie na urządzenia wykorzystujące ten komponent, przez co końcówka roku okazała się już dużo słabsza.

Czytaj także: Sprzedaż półprzewodników wzrośnie tylko o 1,2 proc.

Gartner zauważa, że spadek popytu widoczny był tak ze strony konsumentów indywidualnych, jak i firm oraz rządów. Ci pierwsi, obawiając się utraty pracy, wstrzymują się z zakupami. Nie pomaga utrzymujący się wysoki poziom bezrobocia, wzmagający ostrożność. Nie inwestowały firmy, które z dużą rezerwą podchodzą do sytuacji gospodarczej. Wreszcie oszczędzać muszą rządy, zwłaszcza w Europie oraz Ameryce Północnej - w tym wypadku także mamy do czynienia z ograniczeniem zapału zakupowego.

Pozycję lidera, dwudziesty rok z rzędu, utrzymała firma Intel. Jej przychody w roku 2011 Gartner szacuje na 51,05 mld dolarów, co oznacza wzrost o 21,6 proc. rok do roku. Dzięki temu udział tego przedsiębiorstwa w globalnym rynku osiągnął poziom najwyższy w historii - 16,9 proc. Jeszcze bardziej spektakularnym osiągnięcie pochwalić się może Qualcomm - dzięki wzrostowi przychodów o 36,3 proc. (do 9,82 mld dolarów) przesunął się z 9. na 6. pozycję. Udział firmy wynosi obecnie 3,3 proc.

Na drugim miejscu podium znajduje się koreański Samsung Electronics - wzrost sprzedaży wyniósł 3,7 proc., a przychody 29,15 mld dolarów. Udział w rynku ukształtował się na poziomie 9,7 proc. Podium zamyka Texas Instruments - 12,08 mld dolarów przychodów do kwota o 1,7 proc. wyższa niż zeszłoroczna, udział w rynku wyniósł 4,0 proc.

W ciągu roku o 5,6 proc. zmniejszyły się przychody producentów półprzewodników spoza pierwszej dziesiątki. Wyniosły one 143,96 mld dolarów i stanowiły 47,7 proc. całości, podczas gdy rok wcześniej było to 51 proc.

W przyszłym roku wzrost popytu nadal może być symboliczny. Nic nie wskazuje bowiem na to, by sytuacja gospodarcza miała się znacząco poprawić. Rządy, głównie w Europie, nadal będą zaciskać pasa, co na pewno odbije się na sile nabywczej mieszkańców naszego kontynentu.

Czytaj także: Samsung: Przemysł półprzewodników będzie rósł powoli w 2012 roku


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Gartner