Polska policja ujęła "Polsilvera", określanego w niektórych mediach jako "haker numer jeden". To on stał za głośnym włamaniem do Plus Banku.
reklama
Dziś funkcjonariusze poinformowali o zatrzymaniu cyberprzestępcy znanego jako "Polsilver". Okazał się nim 31-letni TomaszG., który według policji jest jednym ze sprawców włamania do systemu bankowości elektronicznej Plus Banku.
Dziennik Internautów wspominał o tym włamaniu w przeglądach wydarzeń dot. e-bezpieczeństwa. Atakujący opublikował oświadczenie, w którym przyznał się do serii ataków na Plus Bank. W zamian za nieupublicznianie pozyskanych informacji haker żąda „200,000 zl przy platnosci jednorazowej lub 400,000 zl w przypadku platnosci na raty”. Haker pieniędzy nie otrzymał co spowodowało ujawnienie danych klientów banku.
Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga od maja br. prowadziła śledztwo w sprawie "włamania do systemu bankowości elektronicznej jednego z banków". Według policji kilkadziesiąt osób prywatnych i podmiotów zostało pokrzywdzonych działaniem przestępców. Hakerzy mieli doprowadzić do ponad 4-milionowych strat.
Ustaleniem sprawców zajął się Wydział dw. z Ceberprzestępczością Biura Służby Kryminalnej KGP oraz Centralne Biuro Śledcze Policji. Policjanci zebrali materiały, które pozwoliły zatrzymać Tomasza G., jednego ze sprawców włamania do systemu.
- Dzięki skutecznej pracy funkcjonariuszy udało się także zapobiec dalszej kradzieży pieniędzy w kwocie blisko 3,5 miliona złotych. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania Tomasza G, policjanci ujawnili i zabezpieczyli komputery, nośniki pamięci, telefony komórkowe oraz kilkadziesiąt kart SIM. Funkcjonariusze zabezpieczyli także część pieniędzy, które najprawdopodobniej pochodziły z przestępstw. Zatrzymany usłyszał kilkanaście zarzutów, m.in. oszustwa komputerowego oraz prania pieniędzy. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności - czytamy w komunikacie Policji.
O zatrzymaniu Polsilvera donosi także TVN24. Z materiału tej telewizji wynika, że Polsilver "zdecydował się współpracować" z Policją.
Polska policja naprawdę miewa sukcesy na polu walki z cyberprzestępczością. Niedawno informowaliśmy o namierzeniu i zatrzymaniu grupę okradającej konta bankowe samorządów, w skład której wchodziło dwóch administratorów popularnego wśród przestępców forum ToRepublic. Polska policja ma też na koncie zatrzymanie złodzieja bitcoinów - Rafał W. - który miał wyprowadzić wirtualną walutę wartą wartych 85 tys. złotych z pewnego serwisu internetowego.
Policja przechodziła również zmiany organizacyjne, aby skuteczniej walczyć z przestępstwami komputerowymi. Od 15 marca w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie funkcjonuje Wydział do Walki z Cyberprzestępczością. Jest to komórka organizacyjna, w której mają pracować doświadczeni policjanci zajmujący się tropieniem przestępczości w internecie.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|