Podsumowanie XVII Finału WOŚP

03-03-2009, 19:50

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy doliczyła się wreszcie wszystkich złotówek i groszy zebranych w tym roku podczas finałowych imprez 11 stycznia 2009. Dzięki pracy 120 tysięcy wolontariuszy, ponad 1500 sztabów z całego świata, zaangażowaniu mediów, firm i osób prywatnych zebrano dokładnie 40.458.625,09 PLN.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W tym roku celem Orkiestry było zgromadzenie środków na  wczesne wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci. Akcja tym razem wystartowała w Szczecinie, Finał z udziałem pomysłodawcy i spiritus movens akcji, Jurka Owsiaka, miał miejsce - jak zwykle - w studiu TVP2. Suma zadeklarowana (podana w dniu Finału): 32 679 758,00 PLN, złote serduszka: 3.753.559,90 PLN, złote karty telefoniczne: 394.461,00 PLN, wpływy z SMS: 3.160.870,00 PLN, karty kredytowe POLCARD: 456.840,44 PLN.

XVII Finał miał zupełnie nowe zawołanie: "W zdrowym ciele zdrowy duch!". Intencją Fundacji było przypomnienie o konieczności dbania o zdrowy tryb życia. W akcji pomagały gwiazdy sportu i mediów - m.in. Mariusz Czerkawski, Jacek Wszoła, Przemysław Babiarz czy uczestnicy programu You Can Dance. Po raz trzeci odbył się także Bieg "Policz się z Cukrzycą". Biegała Warszawa (było tam dokładnie 3003 biegaczy - tylu, ile Fundacja zakupiła pomp insulinowych dla dzieci) oraz wiele miast w całej Polsce. Wśród biegających nie zabrakło oczywiście Jurka Owsiaka. Wspólne spacerowanie, pokonywanie kolejnych metrów było aktem solidarności ze wszystkimi diabetykami i zwróceniem uwagi Polaków na to, że aktywność fizyczna może być kluczem do zdrowia.

WOŚP za środki zgromadzone w czasie Finału planuje stworzyć i wyposażyć ośrodki diagnostyczne, które będą umożliwiały wczesne i bezbolesne diagnozowanie chorób nowotworowych u dzieci, na wsparcie mogą także liczyć już działające ośrodki onkologii dziecięcej. Pieniądze zebrane w czasie publicznej zbiórki będą również wykorzystane na kontynuację kilku programów medycznych i jednego edukacyjnego, które działają przez cały rok.

Program Edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować dotarł do 7.331 szkół podstawowych spośród 14.400, jakie są w Polsce. W ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków do dnia dzisiejszego przebadano ponad 2.242.937 dzieci, a w aparaty zostało wyposażonych 888 dzieci. Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków Infant Flow pozwala na zakup sprzętu i leczenie tą metodą najmniejszych pacjentów - najbardziej filigranową istotą był do tej pory noworodek ważący 460 gram. Warto też wspomnieć o Programie Leczenia Dzieci Osobistymi Pompami Insulinowymi 

W marcu zostaje powołana komisja ekspertów, która przez kolejnych kilka miesięcy zajmie się rozmowami z Ministerstwem Zdrowia i NFZ w sprawach dostosowania procedur i przepisów związanych z projektami, a także badaniem potrzeb szpitali poprzez analizę próśb przysłanych do Fundacji oraz podsumowanie ankiet wysyłanych wcześniej do szpitali. Następnie Fundacja uczyni przygotowania do konkursu ofert. Zazwyczaj termin konkursu ofert ustalany jest w okolicach przełomu miesięcy października i listopada. W związku z tym urządzenia z Finału w styczniu 2009 roku trafią do szpitali najpóźniej w pierwszym kwartale 2010 roku, już po następnym Finale.

Przystanek Woodstock to planowane dla "orkiestrantów" podziękowanie za Finał. XV Przystanek odbędzie się tradycyjnie w Kostrzynie nad Odrą w dniach 31.07-2.08.2009 r. Festiwal zostanie zorganizowany z funduszy pozyskanych od sponsorów. Na kostrzyńskich wzgórzach nie zabraknie Akademii Sztuk Przepięknych, w której do tej pory Orkiestra gościła między innymi Monikę Olejnik, Annę Dymną, prof. Leszka Balcerowicza, abp. Józefa Życińskiego, Kamila Durczoka, Tomasza Sekielskiego, Jacka Żakowskiego czy Tomasza Lisa.

Warto także pamiętać o akcji 1% podatku. Zainteresowanych wsparciem konkretnie WOŚP odsyłamy na stronę Orkiestry.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.