Podsumowanie tygodnia 03-09.11.2008
Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia według redakcji Dziennika Internautów.
BEZPIECZEŃSTWO
- Coraz większą popularność zdobywa trojan GetCodec.Gen, który zachęca internautów do pobrania kodeka pozornie niezbędnego do odtwarzania multimediów - ostrzegają specjaliści ds. bezpieczeństwa komputerowego. W rzeczywistości ściągnięty z sieci plik okazuje się złośliwym programem.
Więcej w artykule Brak kodeka? To może być pułapka
- Czytelnik poinformował Dziennik Internautów o blokowaniu w komunikatorze opisów zawierających odsyłacze skrócone przy pomocy serwisu tinyurl.com. Zwróciliśmy się do rzecznika prasowego Gadu-Gadu z prośbą o wyjaśnienia.
Więcej w artykule Blokowanie linków tinyurl w Gadu-Gadu
BIZNES I PRAWO
- 23 października uprawomocniło się postanowienie sądu w Bydgoszczy zarządzające wobec obywatela Armenii wykonanie kary dwóch lat więzienia za handel pirackim oprogramowaniem. To pierwszy w Polsce przypadek wykonania takiej kary za tego typu przestępstwo.
Więcej w artykule Pierwszy raz w Polsce - 2 lata dla pirata
- Częstochowski restaurator wygrał proces z ZAiKS-em, który domagał się od przedsiębiorcy kwoty 4200 złotych tytułem opłat licencyjnych za odtwarzanie muzyki w lokalu gastronomicznym. Sąd nie podzielił jednak argumentacji Związku i jego pozew odrzucił.
Więcej w artykule ZAiKS przegrywa proces
- Google wycofała się z zawarcia umowy reklamowej z Yahoo, której wartość szacowano na około 800 milionów dolarów rocznie. Google obawia się bowiem, że amerykański Departament Sprawiedliwości wyda negatywną decyzję w tej sprawie, a ewentualny proces sądowy źle wpłynąłby na wizerunek firmy.
Więcej w artykule Google wycofuje się z umowy z Yahoo
TELEKOMUNIKACJA
- Netia SA podjęła decyzję o zaprzestaniu sprzedaży usług w sieci Telekomunikacji Polskiej. Operator dowodzi, że usługi WLR i BSA przynoszą zbyt małe dochody.
Więcej w artykule Netia kończy sprzedaż usług w sieci TP SA
- Z pierwszych doniesień dotyczących raportu na temat ewentualnego podziału funkcjonalnego Telekomunikacji Polskiej wynika, że krok ten byłby korzystny dla polskiego rynku telekomunikacyjnego. Anna Streżyńska, Prezes UKE, podejmie decyzję prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia.
Więcej w artykule TP raczej do podziału
- 6 listopada br. został uruchomiony bezpłatny, ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111, którego obsługą zajmie się Fundacja Dzieci Niczyje. Telefon ten ma służyć młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony, zapewniając dzwoniącym kontakt z fachowcami w trudnych dla nich sytuacjach.
Więcej w artykule 116 111 - bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
INTERNAUCI
- Tylko telewizja wyprzedza internet jako najczęściej używane źródło informacji o wydarzeniach politycznych - wynika z badania Visual Networking Index. W porównaniu do poprzednich wyborów prezydenckich w USA wykazano pięciokrotny wzrost wykorzystania materiałów wideo w internecie.
Więcej w artykule Internet źródłem informacji o kampanii prezydenckiej w USA
- Stworzona centralna baza danych nie może być używana do ścigania osób nielegalnie pobierających pliki z internetu - uznał niemiecki Sąd Konstytucyjny, dalej ograniczając możliwości korzystania z bazy
Więcej w artykule Prywatność ważniejsza od ścigania za P2P
PROGRAMY
- Microsoft wspomoże raczkujące firmy, dając im darmowe oprogramowanie. W ramach programu o nazwie BizSpark przedsiębiorstwa otrzymają darmową licencję na produkty serwerowe i narzędzia dla programistów na okres trzech lat.
Więcej w artykule Microsoft daje programy za darmo... startupom
- Windows 3.x przechodzi na zasłużoną emeryturę. Od 1 listopada br. Microsoft nie sprzedaje już licencji na system operacyjny, który otworzył firmie drogę do komputerów osobistych większości z nas. Windows 3.x był pierwszym systemem z graficznym interfejsem użytkownika. Jego premiera miała miejsce w maju 1990 roku.
Więcej w artykule Koniec Windowsa 3.x
TECHNOLOGIE
- We wtorek telewizja CNN zastosowała w studiu wyborczym technologię, którą do tej pory oglądaliśmy tylko w filmach fantastycznych, takich jak Gwiezdne Wojny. Prezenter Wolf Blitzer rozmawiał z Jessicą Yellin, która w studio była reprezentowana za pomocą trójwymiarowego hologramu.
Więcej w artykule CNN pokazało wywiad z hologramem 3D (wideo)
ROZRYWKA
- W internecie można obejrzeć wersję beta nowego serwisu Telewizji Polskiej, w którym oglądanie materiałów wideo jest dostępne jedynie dla użytkowników posiadających system Windows. TVP tłumaczy, że jest zmuszona do stosowania rozwiązań DRM.
Więcej w artykule TVP ogranicza dostęp, bo musi mieć DRM
- Istnieje powiązanie pomiędzy graniem w gry komputerowe z elementami przemocy a późniejszymi zachowaniami agresywnymi – uważają naukowcy, którzy przeprowadzili podłużne badania na ten temat w Japonii i USA.
Więcej w artykule Gry wpływają na agresję (nie tylko w USA)
GADŻETY I SPRZĘT
- iPhone to nie symbol statusu społecznego i materialnego, ale dobry sposób na ograniczenie wydatków - takie wyniki przynoszą badania firmy comScore, która prześwietliła nabywców telefonu Apple.
Więcej w artykule iPhone zastępuje... komputer?
- Dell ogłosił rozszerzenie kanału sprzedaży do klientów indywidualnych w Polsce. W sprzedaży bezpośredniej dostępne będą wybrane serie laptopów i komputerów stacjonarnych Dell, między innymi Studio, Inspiron oraz XPS.
Więcej w artykule Dell poszerza kanał sprzedaży dla Polaków
- Naprawa notebooka niewprowadzonego oficjalnie na polski rynek może potrwać do 30 dni – wyjaśnił Dziennikowi Internautów przedstawiciel HP Polska Dariusz Wałach. O sprawę spytaliśmy w związku z listem Czytelniczki, która na naprawę sprzętu czeka ponad 2 miesiące.
Więcej w artykule HP Polska: naprawa notebooka może potrwać 30 dni
- Asustek zapowiedział wprowadzenie na rynek netbooka za 200 dolarów w 2009 roku. Jeśli obietnica zostanie spełniona, to komercyjna maszyna zbliży się cenowo do laptopa XO dostępnego w ramach programów charytatywnych fundacji OLPC.
Więcej w artykule Asus obiecuje laptopa za 200 USD