Pobierz kod źródłowy programów Apple (sic!)

20-07-2010, 11:20

To nie żart. W internecie pojawił się kod źródłowy dwóch programów Apple i firma sama na to pozwoliła. Trzeba mieć tylko na uwadze, że udostępnione pliki są rodzajem eksponatu muzealnego.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Eksponaty muzealne zazwyczaj tylko oglądamy, jednak Computer History Museum z Mountain View daje nam możliwość pobrania na swój komputer śladu komputerowej przeszłości.

MacPaint 1.0 - zrzut z ekranu
fot. - MacPaint 1.0 - zrzut z ekranu

Na stronie muzeum udostępniono do pobrania kod źródłowy programu graficznego MacPaint oraz biblioteki QuickDraw. Oprogramowanie pochodzi z roku 1984, a więc pliki nie są duże.

Kod programu MacPaint 1.3 składa się z 5 plików o rozmiarze 67,8 KB. Zawiera ponad 5,8 tys. linii kodu napisanych w Apple Pascalu oraz ponad 3,5 tys. linii kodu w Assemblerze. Biblioteka QuickDraw jest większa - 180,4 KB. Kod źródłowy zawiera ponad 17 tys. linii kodu w Assemblerze zebranych w 36 plikach.

>>> Czytaj: Filmy z YouTube trafią do muzeów (wideo)

Firma Apple zgodziła się na udostępnienie wspomnianego kodu w celach niekomercyjnych.

Wspomniany program MacPaint był istotny, gdyż potrafił generować grafiki wykorzystywane w innych aplikacjach (np. dokumentach MacWrite). Użytkownik mógł korzystać z myszy i schowka. W przeciwieństwie do innych programów graficznych z tego okresu, MacPaint nie powodował irytującego migotania obrazu w czasie przesuwania kształtów. Program ten zainspirował inne firmy do wydania podobnych aplikacji.

QuickDraw to nie mniej ważny element historii komputerów. Biblioteka ta była odpowiedzialna za wyświetlanie elementów graficznych na komputerach Apple, co już w latach 80. obejmowało okna i ikony.

Osoby nie będące programistami mogą odwiedzić stronę muzeum i poczytać o historii programów. Są też związane z nimi anegdoty.

Czy za 25 lat będzie można pobrać z sieci kod źródłowy elementów Windowsa lub oprogramowania iPhone'a? Nie wiemy. Pewne wydaje się to, że za ćwierć wieku te produkty też będą ciekawostką z dawnych lat. 

>>> Czytaj: Zaginione polskie dzieła sztuki w internetowym muzeumSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.