Ponad 50% wszystkich wakatów w kraju znajduje się w 5 województwach: mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim. Najmniej ofert pracy znajduje się w województwie podlaskim. Budownictwo to branża która pozostaje liderem w kraju pod względem liczby dostępnych wakatów (ponad 7% wszystkich ofert w Polsce). To tylko niektóre dane z nowego raportu na temat rynku pracy w Polsce.
reklama
W klasyfikacji regionalnej województwo mazowieckie, śląskie oraz dolnośląskie znalazły się na szczycie listy regionów w których najłatwiej o zatrudnienie w Polsce, wyprzedzając województwo małopolskie i wielkopolskie. W tych pięciu regionach polacy znajdą ponad 50% wszystkich ofert pracy w Polsce. Województwo podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie wypadły najgorzej w rankingu regionalnym zajmując ostatnie miejsca w analizie.
Branża budownicza i produkcyjna nieustannie dominują pod względem ilości wakatów w kraju. Razem stanowią niemal 20% wszystkich ofert pracy. Sektor IT oraz Finansów rosną w siłę – tu stale obserwujemy jednostajny przyrost wakatów na przestrzeni ostatnich kilku lat. Znaczna większość ofert w tych sektorach znajduje się w Warszawie, ale ofert w branży IT i Finansach przybywa w całym kraju. Obsługa klienta wypada w klasyfikacji najgorzej, gdyż oferuje niecałe 3% wszystkich dostępnych stanowisk w Polsce.
Pracodawcy w Polsce coraz częściej wymagają znajomości języków obcych. Język angielski zdecydowanie dominuje – aktualnie ponad 16% ofert pracy wymaga jego znajomości. Język niemiecki to drugi najpopularniejszy w kraju język poszukiwany przez pracodawców - blisko 13% ofert pracy w Polsce wymaga jego znajomości. Język holenderski zajmuje trzecie miejsca, aktualnie blisko 2% pracodawców uznaje jego znajomość za wymóg. Języka francuskiego wymaga niewiele ponad 1% ogłoszeń. Język rosyjski znalazł się na ostatnim miejscu w rankingu pięciu najbardziej pożądanych języków. Pracodawcy wymagający znajomości hiszpańskiego, włoskiego, hiszpańskiego, czy norweskiego to ułamek w skali kraju.
Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej pracodawców publikuje informacje o proponowanym wynagrodzeniu w treści ogłoszenia o pracę. Aktualnie blisko 9% wszystkich ofert w Polsce zawiera informację o zarobkach.
15% pracodawców wymaga wykształcenia (średniego lub wyższego), lecz jedynie 8% ofert pracy zawiera informację o wymaganym doświadczeniu. Aż 14% ofert pracy w kraju wymaga prawa jazdy.
Polscy pracodawcy sporadycznie odbiegają od tradycyjnego wymiaru czasu pracy. Ponad 3% wakatów w Polsce to oferty kontraktu na czas określony, 1.5% oferuje elastyczne godziny pracy, 0.5% możliwość pracy na pół etatu oraz sezonowo, a jedynie 2% wszystkich ogłoszeń proponuje pracę zdalną.
Raport został opracowany na podstawie danych z wyszukiwarki Adzuna uzyskanych w okresie od 1 Kwietnia do 31 Kwietnia 2018 roku.
Źródło: Adzuna
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|