PIT 2012: Jak skorzystać z ulgi na internet

25-02-2013, 09:54

W tym roku - po raz ostatni na dotychczasowych warunkach - możemy skorzystać z ulgi internetowej. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, dokonując odliczenia.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W Dzienniku Internautów pisaliśmy już, że Senat RP wycofał się z pomysłu zlikwidowania ulgi na internet, uznaliśmy to jednak za polityczną pokazówkę, nie każdy bowiem będzie mógł z niej skorzystać. Obawiamy się wręcz, że w rozliczeniu za rok 2013 nie skorzysta z niej większość naszych Czytelników.

Teraz - do 30 kwietnia - możemy składać deklaracje podatkowe za rok 2012. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat możliwości odliczenia w nich wydatków za dostęp do internetu.

Kiedy możesz skorzystać z ulgi internetowej?

Jak wynika z broszury udostępnionej przez Ministerstwo Finansów, możesz dokonać odliczenia ulgi internetowej, jeżeli:

  1. poniosłeś w roku podatkowym wydatki za użytkowanie internetu
    oraz
  2. posiadasz dokumenty potwierdzające ich poniesienie, zawierające w szczególności: dane identyfikujące Ciebie jako kupującego usługę, dane dostawcy tej usługi, jej rodzaj i kwotę zapłaty (np. faktury VAT, rachunki, dowody wpłaty, potwierdzenia przelewu).

Informacje o uldze powinny zostać zawarte w składanym przez Ciebie zeznaniu podatkowym (PIT-37, PIT-36, PIT-36L albo PIT-28) oraz w załączniku PIT/O. Najpierw należy wypełnić załącznik, następnie kwotę łączną odliczeń od dochodu z załącznika PIT/O przepisać do zeznania rocznego.

Możesz odliczyć od dochodu wydatki za użytkowanie internetu, o ile nie zaliczyłeś ich do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym lub nie odliczyłeś ich od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie, a także nie otrzymałeś w jakiejkolwiek formie ich zwrotu (zob. podstawę prawną na końcu tego tekstu).

Jak obliczyć kwotę ulgi?

Kwota odliczana od dochodu dotyczy wydatków związanych z użytkowaniem internetu i to niezależnie od miejsca, w którym z niego korzystałeś, a także formy jego dostępu. W ramach ulgi mieszczą się wydatki za dostęp do internetu zarówno w domu poprzez stałe łącze lub bezprzewodowo, w tym za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze lub telefonie komórkowym, jak i w kawiarence internetowej.

Jeśli jednak dostęp do internetu jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy, obok np. telewizji kablowej czy telefonu stacjonarnego, z dokumentu wystawionego przez operatora (np. faktury VAT) musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie internetu.

Warto pamiętać, że ulga internetowa nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną.

Ulga internetowa jest limitowana. Od dochodu można odliczyć wydatki poniesione w roku podatkowym w maksymalnej wysokości 760 zł. Różnica w zapłaconym podatku u podatnika korzystającego z ulgi w stosunku do osoby, która z niej nie korzysta, wynosi na rękę 136,80 zł (zakładając, że obaj rozliczają się według skali i płacą podatek 18%).

Jeżeli płacisz za internet wspólnie z osobą, która z Tobą mieszka - np. małżonkiem, dzieckiem, rodzicem - co potwierdzają dokumenty wystawione przez dostawcę usługi, to każdemu z Was przysługuje prawo do ulgi internetowej w ramach odrębnego limitu.

Ulga na internet w przykładach

Przykład 1
W 2012 r. podatnik korzystał z internetu zarówno w kawiarence internetowej, jak i we własnym domu. Za użytkowanie internetu w kawiarence ma rachunki na kwotę 250 zł, a za internet w domu otrzymał od operatora usług internetowych faktury VAT na kwotę 300 zł, z czego 100 zł wyniosły koszty instalacji sieci. Zatem podatnik ma prawo odliczyć kwotę 450 zł, tj. bez wydatków poniesionych na instalację.

Przykład 2
W 2012 r. za korzystanie z usług dostępu do telewizji kablowej, telefonu stacjonarnego i internetu firma wystawiła faktury VAT na kwotę 1500 zł, z czego 800 zł za usługi internetowe. A zatem odliczeniu od dochodu, w ramach ulgi internetowej, podlegają poniesione wydatki w kwocie 760 zł, tj. do wysokości przysługującego limitu.

Przykład 3
W 2012 r. małżonkowie otrzymali e-mailem od operatora telefonii komórkowej faktury VAT wystawione na imiona i nazwiska obojga na kwotę 4000 zł, z czego 2300 zł za internet. Limit ulgi wynosi 760 zł dla każdego podatnika, każdy z małżonków może więc maksymalnie odliczyć taką właśnie kwotę od dochodu.

Podstawa prawna:
• ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.),
• ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.).

Zobacz także:
PIT 2012: Jak wypełnić PIT - krok po kroku
PIT 2012: Jak wysłać PIT przez internet - krok po kroku
PIT 2012: Jak korzystać z programu e-Deklaracje DesktopSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.