Osoba, która uległa ciężkiemu wypadkowi i jest nieprzytomna, nie rozliczy się z fiskusem. Zeznanie może jednak złożyć za nią pełnomocnik.
reklama
Nieszczęśliwy wypadek może spowodować silny uraz, który spowoduje, że osoba poszkodowana będzie przez długi czas nieprzytomna. W takim przypadku oprócz komplikacji zdrowotnych mogą wystąpić również komplikacje podatkowe. Jeżeli bowiem chory przed wypadkiem był aktywny zawodowo, a jego stan zdrowia nie ulegnie poprawie przed 30 kwietnia, nie ma sposobu na to, żeby rozliczył się z fiskusem.
Podatnik rozlicza się osobiście, a jednym z warunków niezbędnych do złożenia PIT jest podpis. Jeżeli osoba jest nieprzytomna, nie może się podpisać, a PIT bez podpisu jest nieskuteczny. Gdyby podatnik przed wypadkiem zdążył ustanowić pełnomocnika, to on może wypełnić zeznanie. Przepisy dopuszczają możliwość podpisywania deklaracji przez pełnomocnika. Jak wyjaśnia Grzegorz Flisiak, radca prawny, partner w Kancelarii Dźwigała, Ratajczak & Wspólnicy, podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika z obowiązku jej podpisania.
Pełnomocnictwo uprawnia tylko do podpisywania deklaracji, nie rozwiązuje więc problemu zapłaty podatku. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że zapłata cudzego podatku przez osobę trzecią jest możliwa. Jednak wpłata będzie skuteczna tylko wtedy, gdy inna osoba działa w imieniu i na rachunek podatnika i dokonuje zapłaty podatku z jego środków pieniężnych. W innym zaś przypadku będzie to czynność wykonana przez osobę nieuprawnioną.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. PIT 2009: roczne zeznanie podatkowe można złożyć przez pełnomocnika
Aleksandra Tarka
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*