PIT 2009: Jak rozliczyć przekazane darowizny

Dziennik Gazeta Prawna 16-04-2010, 20:34

Podatnik, który w 2009 roku przekazał darowiznę, np. na cele kultu religijnego, pożytku publicznego czy krwiodawstwa, może ją wykazać w rocznym zeznaniu PIT. Kwota darowizny lub ekwiwalentu za oddaną krew pomniejszy dochód do opodatkowania.

Czy ważny jest cel przekazanej darowizny

Podatnik w 2009 roku kilka razy przekazywał darowizny. Część środków podarował dwóm domom dziecka, a część organizacji pożytku publicznego. Czy wykazując te darowizny w rocznym PIT, ważne jest, komu pieniądze są przekazywane?

Czy VAT ma znaczenie przy darowiźnie

Przedsiębiorca przekazał trzy komputery na rzecz organizacji pożytku publicznego, która pomaga dzieciom z ubogich rodzin. Czy przy uwzględnianiu tej darowizny w zeznaniu PIT-36 podatnik musi uwzględnić VAT?

Czy w PIT trzeba wskazać dane obdarowanego

Podatnik co roku przekazuje darowiznę na Kościół w swojej miejscowości. Darowizna przeznaczana jest na cele kultu religijnego. Czy w zeznaniu trzeba wpisać dane obdarowanego?

Czy odliczenie darowizn jest limitowane

W ubiegłym roku podatniczka przekazała 10 tys. zł darowizny na budowę kościoła. Zarobiła 60 tys. zł. Czy odliczenie darowizny w rocznym PIT jest limitowane?

 

Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące rozliczania przekazanych darowizn można zaleźć w Dzienniku Gazecie Prawnej w artykule pt. Jak rozliczyć przekazane darowizny (dostęp płatny)

Ewa Matyszewska

Dziennik Gazeta Prawna

 

 

 

>> Rozlicz się przez internet - PIT 2009: E-deklaracje - rozliczenia podatkowe krok po kroku


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag rozliczenie rocznetag podatkitag pity 2009tag PITtag darowizny
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: