Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pirackie oprogramowanie o wartości 350 tys. zł w białostockiej firmie

08-10-2010, 19:56

W wyniku przeszukania, przeprowadzonego trzy dni temu w siedzibie firmy architektonicznej z Białegostoku, funkcjonariusze Policji zabezpieczyli 12 komputerów z nielegalnym oprogramowaniem, w tym takich producentów, jak Adobe, Autodesk i Microsoft. Według wstępnych szacunków wartość oprogramowania wykrytego w tej firmie, z którego korzystano niezgodnie z zasadami licencji, wynosi ponad 350 tys. zł.

Sonda
Czy twój pracodawca korzysta z pirackiego oprogramowania?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

Z badania skali piractwa komputerowego na świecie, przeprowadzonego na zlecenie Business Software Alliance przez IDC, wynika że w 2009 roku aż 54% używanych w Polsce programów komputerowych było nielegalnego pochodzenia. Wśród 27 krajów Unii Europejskiej objętych badaniem Polska zajęła 5 miejsce od końca. Krajami o wyższej skali piractwa są w Unii Europejskiej jedynie: Łotwa 56%, Grecja 58%, Rumunia 65% oraz Bułgaria 67%. Wartość nielegalnego oprogramowania w Polsce oszacowano na 506 milionów dolarów.

>> Czytaj też: Nielegalne oprogramowanie w warszawskiej firmie

- Do wysokiego poziomu piractwa komputerowego w Polsce przyczyniają się niestety firmy, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej korzystają z nielicencjonowanego oprogramowania. Przypadek firmy z Białegostoku – jeśli podejrzenia się potwierdzą – uzasadnia tę tezę. Podobnie jak konkluzję, że niestety nie są rzadkością przypadki piractwa komputerowego w firmach architektonicznych. Jest to tym bardziej przykre, że firmy te także żyją z rezultatów pracy twórczej. Taka postawa, niezależnie od odpowiedzialności karnej i majątkowej, jest zaprzeczeniem ducha Kodeksu Etyki Zawodowej Architektów – tłumaczy Bartłomiej Witucki, rzecznik i koordynator BSA w Polsce.

Business Software Alliance aktualnie prowadzi kampanię informacyjną w internecie mającą na celu zwrócenie uwagi pracowników na problem korzystania przez pracodawców z nielegalnego oprogramowania. Głównym elementem kampanii jest film nawiązujący do problemu piractwa komputerowego w polskich firmach i jego etycznego aspektu. BSA uruchomiło także infolinię pod numerem 801 480 000, za pośrednictwem której można zgłaszać przypadki piractwa komputerowego w firmach.

>> Czytaj też: Policja sprawdza legalność oprogramowania GPS


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag policjatag pirackie programytag kontroletag IDCtag firmytag BSA