Pingwin staje do służby w żandarmerii

30-01-2008, 14:05

Francuska żandarmeria pracująca obecnie na Windows zastosuje na tysiącach nowych komputerów system Linux - podaje agencja AFP. Żandarmi już wcześniej korzystali z przeglądarki Firefox oraz pakietu biurowego OpenOffice.org.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Nie po raz pierwszy słyszymy o tym, że francuska żandarmeria jest w sprawach technologii informatycznych coraz bardziej otwarta. W maju 2006 roku instytucja ta rozpoczęła migrację na przeglądarkę Firefox i klienta poczty Thunderbird doceniając tym samym bezpieczeństwo i interopercyjność tych produktów. Już w roku 2005 policjanci przeszli na otwarty pakiet biurowy OpenOffice.org.

Teraz pora na zmianę systemu operacyjnego. Obecnie 70 tys. komputerów żandarmerii pracuje na Windows XP. Za każdym razem kiedy trzeba będzie wymienić komputer lub system, instalowany będzie Ubuntu Linux. Tylko w tym roku produkt ten zostanie zainstalowany na 5-8 tys. maszyn. Całkowita migracja na Linux powinna się zakończyć w roku 2014.

Przedstawiciel żandarmerii płk. Nicolas Geraud powiedział agencji AFP, że za Linuksem przemawia kilka argumentów. Po pierwsze system ten umożliwia uniezależnienie się od jednego dostawcy. Po drugie umożliwia on obniżenie kosztów, a oszczędności idą w miliony euro rocznie.

Geraud zaznaczył, że interfejs Linuksa wyprzedza inne systemy operacyjne na rynku rozwiązań profesjonalnych. Nie bez znaczenia jest również możliwość zdobycia nowych doświadczeń.

Żandarmeria nie jest pierwszą instytucją we Francji, która wybrała Ubuntu. Zgromadzenie Narodowe zainstalowało ten system już na 1,2 tys. komputerów.

Tymczasem badania i raporty dotyczące Windows Vista ciągle odradzają instalowanie tego systemu, ze względu na duże koszty sprzętu potrzebnego do jego obsługi (przykładem może być raport Becta). Wygląda na to, że Linux staje się dobrą opcją tam, gdzie trzeba zastosować naprawdę nowoczesny system na standardowym sprzęcie.

Następny artykuł » zamknij

Rychły koniec Rapidshare?

Źródło: Yahoo / AFP


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.