PE apeluje o wsparcie negocjacji ws. ACTA

17-04-2010, 12:58

Jego członkowie zwrócili się do dyrektorów generalnych WIPO oraz WTO o to, by zaangażowali się oni w negocjacje porozumienia ACTA.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wokół ACTA urosło już wiele mitów, pełno jest niedomówień i przypuszczeń. Wszystko dlatego, że treść projektu porozumienia, jak również same negocjacje, pozostają tajne. Jednak według zapewnień uczestników ostatniej rundy rozmów, która zakończyła się wczoraj, szkic porozumienia ma zostać opublikowany. Zapewniono także, że ACTA nie ma być wykorzystywana do odcinania internautów od sieci.

>> Czytaj więcej: ACTA będzie opublikowana!

Parlament Europejski niejednokrotnie wypowiadał się przeciwko takiemu trybowi prowadzenia rozmów, podkreślając, że nie służy to budowaniu zaufania do instytucji państwowych. Przedstawiciele partii Zielonych zasiadający w ławach PE w Strasbourgu zwrócili się z prośbą do dyrektorów generalnych WIPO (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej) oraz WTO (Światowa Organizacja Handlu), by włączyli się oni w negocjowanie porozumienia.

Członkowie Parlamentu chcą, by wnieśli oni swoje eksperckie oceny oraz analizy dotyczące ochrony własności intelektualnej. Liczą, że dzięki temu uda się wypracować takie rozwiązania, które z jednej strony nie będą naruszać praw obywatelskich, z drugiej jednak zapewnią odpowiednią ochronę własności intelektualnej.

Sonda
Negocjacje w sprawie ACTA to według Ciebie...
  • kpina z demokracji
  • normalne negocjacje międzynarodowe
  • przykra konieczność w walce z piratami
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Jednocześnie jednak przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych amerykańskiej Izby Reprezentantów zaapelował do osób negocjujących ACTA, by jak najszybciej je zakończyli, gdyż w ten sposób możliwe stanie się ocalenie wielu miejsc pracy. Warto podkreślić, że jest on członkiem Partii Demokratycznej z Kalifornii, gdzie znajduje się centrum światowego przemysłu filmowego. Stanowisko to poparła także amerykańska Izba Handlu. 

>> Czytaj także: ACTA: Wyciekł cały szkic porozumienia

Negocjowanie kolejnego porozumienia ponad istniejącymi już organizacjami zajmującymi się tymi zagadnienia, a także obok obowiązujących już porozumień (jak chociażby TRIPS) wydaje się być krokiem w niewłaściwym kierunku. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę to, w jaki sposób prowadzone są rozmowy. Ich tajność sugerować bowiem może, że proponowane rozwiązania są antydemokratyczne oraz wymierzone w wolność i prawa zwykłych obywateli.

Dopóki treść projektu porozumienia nie ujrzy światła dziennego, dopóty trudno będzie zyskać jakiekolwiek poparcie dla niego.

>> Czytaj więcej o ACTA w Dzienniku Internautów Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.